Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Vražedné tornádo na Moravě: Autobus s dcerou odlétl do pole, snad to přežije, pláče táta

Vražedné tornádo na Moravě: Autobus s dcerou odlétl do pole, snad to přežije, pláče táta
Zdroj: profimedia
+ Dalších 7 fotografií
tornádo na moravě

Bouřky v noci na dnešek zasáhly velkou část ČR. Největší škody způsobily na Břeclavsku a Hodonínsku, kde se ve čtvrtek prohnalo tornádo a ničilo domy, auta i zeleň. Smetlo 7 obcí. Majitelé poničených domů jsou zoufalí a jejich skličující výpovědi trhají srdce. Celá oblast vypadá jako z tragického válečného filmu. 

Zřejmě nejhorší noc v životě za sebou mají někteří obyvatelé Hrušek na Břeclavsku, kde žije přibližně 1600 lidí.

Šílené tornádo, které se Hruškami prohnalo, zničilo zhruba třetinu obce a tamní domy bude pravděpodobně nutné zbourat.

Zbyly z nich jen obvodové zdi bez oken a střech. Zničené střechy má většina domů, pouze 15 procent zůstalo bez újmy, řekl ČTK místostarosta Hrušek Marek Babisz.

Místní lidé od rána pracují na úklidu, do nejvíce postižené části se ale nedostanou, musí počkat na kontrolu statika.

Hospodský: Nejdřív covid, teď tornádo, můžu začít znovu od nuly

Lidé jsou zoufalí, silné tornádo a bouře proměnily jejich domy v trosky a někteří se nemohou v současné době do svých příbytků ani dostat, protože je musí zkontrolovat statik.

"Tam není ani strop. Byl to velmi silný hukot, potom začalo pršet, a tak jsem si řekl, tady raději už nebudu. Sebral jsem se a odešel a dobře jsem udělal. Kdybych byl uvnitř, opravdu nevím, kam bych sebou vrazil. To lítalo luftem všechno, co tam bylo. Je to neskutečné," popsal pro irozhlas.cz muž, který si na poslední chvíli zachránil život.

Pomoc obětem tornáda na Moravě

Veřejnou sbírku na pomoc obětem ze zasažených oblastí na Moravě vypsala Nadace Via. Přispívat lze přes webové stránky on-line platbou, bankovním převodem nebo přes Google Pay.

Sbírku na pomoc organizuje také Nadační fond přes platformu znesnáze21, kam lze přispět on-line platbou.

Kromě toho mohou lidé finančně pomoci prostřednictvím Diecézní charity Brno. Dary lze směřovat na účet 4211325188/6800 s variabilním symbolem 2002. Alternativně je možné poslat také dárcovskou SMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku chtějí lidé poslat, na číslo 87 777.

Podobně je možné pomoci také přes Diakonii Českobratrské církve evangelické, která zřídila účet 2100691426/2010. I v tomto případě lze peníze poslat pomocí dárcovské SMS ve tvaru DMS DIAKONIEPOMOC 30,60 nebo 90 v závislosti na tom, jakou částku lidé chtějí přispět, na číslo 87 777.

Finanční pomoc organizuje také nadace ADRA; dary je možné poslat na účet 66888866/0300 s variabilním symbolem 390.

Člověk v tísni vyhlásil sbírku SOS Morava. Příspěvky je možné posílat na speciálně zřízené konto 713271329/0300.

Přispět je možné i na účet Českého červeného kříže. Číslo je 333999/2700, variabilní symbol 2101. Organizace spustila i platební bránu.

S nabídkou pomoci je rovněž možné obrátit se na krizovou linku 800 129 921, kterou aktivoval Jihomoravský kraj.Podle ČT24 má ničivé tornádo na svědomí již minimálně pět životů. "Mladý pan hospodský nám teď řekl, že má hypotéku a že to může celé zbourat, protože mu odletěla střecha a bouchly stropy. Předtím byl covid, teď se pomalinku dostával na svoje kšefty, a teď by mohl začít stavět znovu," dodává další muž, který také pochází ze zasažené oblasti.

Autobus s dcerou se převrátil a ležel daleko v poli

"Škody zatím vůbec nedokážu odhadnout, některé nemovitosti jsou na zboření. Když vidím, jak to tady vypadá, nevím, kdy se život vrátí do normálu. Nemáme střechu na základní a mateřské škole, chybí věž kostela. Jsme zatím bez elektřiny a plynu. Nejpostiženější části prochází statik a lidé od energetiky a určují, který dům se zdemoluje, a který je naopak z hlediska statiky v pořádku a může se opravit. Tam postupně pouštíme občany," poznamenává Babisz. Jak zjistila zpravodajka ČTK na místě, neustále vypadává i mobilní signál.

Majitel potravin Marek Mackových popsal pro iDnes.cz hororové chvíle po tornádu. "Dcera byla v autobuse na cestě od kamarádky. Tornádo ale autobus několikrát převrátilo na bok, ležel daleko v poli. Pro dceru přiletěl vrtulník. Leží ve Vídni, zaplaťpánbůh je stabilizovaná, měla zpřerážené obě nohy, snad se z toho dostane," doufá.

Do obce neustále proudí hasičské a úklidové vozy. Zaplňují je především spadané a rozbité tašky ze zničených střech. Kdo nepracuje, baví se se sousedy. "Mysleli jsme si, že jsme na tom špatně, ale když vidíme to vaše, dopadli jsme ještě dobře," zní z jedné ze skupin. Z jiné se ozývá: "Aspoň že jsme přežili ve zdraví."
Související články

Další články

Nejnovější kauzy