Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Vražedné horko je tady: Nenechávejte děti v autě, smrt přichází za pár minut

Vražedné horko je tady: Nenechávejte děti v autě, smrt přichází za pár minut
Zdroj: pixabay, koláž eXtra.cz
+ Dalších 6 fotografií
dítě v autě
Příchod letních teplot může během těchto dnů přinést i řadu rizik. Jedním z nich je například rozpálené auto. Tam totiž může teplota vyšplhat na téměř dvojnásobek. Po několika minutách ve vozidle na přímém slunci tak dochází k selhávání lidského organismu.

Tropické počasí není pro dětské organismy příliš snesitelné, a to zejména v autech. Tam je totiž teplota mnohem vyšší a může tak nejen dítěti, ale i dospělému člověku značně ublížit. Takový případ se odehrál například v americkém Kansasu v červnu předešlého roku. Čtyřicetiletá matka nechala svou tříměsíční dceru na zadních sedadlech. To se však dítěti stalo osudným a v rozpáleném autě zemřelo. Na své miminko si matka vzpomněla až po čtyřech hodinách spánku.

Kromě pravidelného příjmu tekutin během horkého počasí proto Český hydrometeorologický ústav upozorňuje právě na to, aby lidé za žádných okolností nenechávali své děti a domácí mazlíčky v uzavřeném autě. Ve vozidle totiž může při venkovní teplotě do třiceti stupňů během půl hodiny dosáhnout vedro i padesáti stupňů. Bez otevřeného okna tak může dítě zemřít.

Fatální následky si může dítě odnést už po pěti minutách v autě. Dochází totiž k přehřátí organismu a přichází bolest hlavy. Tím to však nekončí. Dítěti začne otékat obličejové svalstvo a pomalu ztrácí vědomí. Už po dvaceti minutách však oteče i mozek, který začne tlačit na lebku. Tím přestává fungovat centrální nervový systém a mozkové komory se ucpávají. Více než třicet minut v autě způsobí selhávání ledvin a po čtyřiceti minutách se do plic dostává voda a krev. Za padesát minut na rozpálených sedačkách dítě umírá.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy