Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Vraždící monstrum Jeffrey Dahmer: 5 faktů, které byly ve skutečnosti jinak

Osobní předměty Jeffreyho Dahmera jsou k prodeji.
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
+ Dalších 6 fotografií
SKUTEČNÝ PŘÍBĚH

Seriál Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera se stal fenoménem posledního měsíce a s ním i život skutečného brutálního vraha, který za dobu svého působení zabil nejméně 17 mladých mužů. Co se zakládá na pravdě a co si tvůrci seriálu přikrášlili? Na to jsme se podívali v redakci eXtra.cz.

Seriál Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera poměrně přesně mapuje život jednoho z nejznámějších sériových vrahů v historiii. Přesto je něco přikrášlené či se stalo v soukromí a není to ničím podložené.

Dahmerův otec nesbíral mršiny

Zatímco v seriálu Dahmerův otec podporuje synovu zálibu v pitvání mrtvých zvířat s takovým nadšením, až bychom mohli získat dojem, že psychopata z něj vytvořil on, ve skutečnosti nejsou žádné zmínky o tom, že by spolu něco takového prováděli, a už vůbec s ním nesbíral mršiny u silnice.

"Že sbírá mrtvá zvířata kolem silnic, jsme zjistili, když měl 12-14 let, to víte, když se vám bouří hormony, v pubertě. Sbíral mrtvá zvířata zabitá na silnicích. Jezdil po venkovských cestách a sbíral je do pytlů," řekl Lionel Dahmer v rozhovoru na CNN s Larry Kingem. "Jeho matka o tom nevěděla. Já jsem to nevěděl. A zřejmě to nevěděl ani nikdo z jeho spolužáků."

Dahmer nepil krev

Podle čtvrtého dílu Jeffrey Dahmer během působení jako asistent při odběrech v Milwaukee Blood Medical Centre ukradl pytlík s krví, vzal si ho domů a tam krev vypil. Ve skutečnosti, podle Dahmerových hlášení policejním úředníkům, v reálném životě se sice pokusil vypít lahvičku s krví na střeše centra, ale nakonec tekutinu vyplivl.

Vztah s Tonym Hughesem

V seriálu Monstrum se divákům nabízí celá epizoda šest popisující romantický vztah mezi Dahmerem a jeho hluchoněmou obětí Tonym Hughesem a z ní se zdá, že k napravení sériového vraha a happy endu chyběl jen kousek. Celý tento příběh je ovšem nepodložený, protože se velká část logicky musela stát v soukromí a k tomu, co se mezi nimi doma dělo a jaký mezi sebou měli vztah, nejsou svědci.

Tony ho ovšem údajně měl doma skutečně označit za svého přítele a v klubu je spolu viděli vícekrát.

Glenda Cleveland nebyla sousedkou

Postava sousedky Glendy Cleveland nebyla vymyšlená, od skutečného příběhu se však odchylovala. Ženou, která v Oxford Apartmens vedle Dahmera skutečně žila, byla Pamela Bass, která ho ve skutečnosti měla poměrně ráda. V rozhovoru pro Daily Mail uvedla, že byl přátelský a sdílný a dokonce se s ní dělíval o sendviče. "Možná jsem snědla kus člověka," přiznala ovšem i ona své zděšení, když vraždy vyšly najevo.

Pro potřeby seriálu byla "přepracována" na trochu jinou sousedku Glendu Cleveland, která žila ve vedlejším domě a Dahmera skutečně neměla ráda, jak ji popisuje série. Stále si stěžovala na zápach z jeho bytu, používání elektrických nástrojů během noci a její dcera a neteř opravdu viděly omámeného Koneraka Sinthasomphoneho před apartmány.

Policie nezískala ocenění

S Konerakem souvisí i příběh policistů A. Balcerzaka a Jesepha T Gabrishe. Ti jsou v seriálu suspendováni s náhradou mzdy poté, co policejní náčelník Philip Arreola dostává od médií výtky ohledně své reakce na pochybení. Ve skutečnosti byli oba policisté a další jménem Rick Porubcan suspendováni, jakmile byly Dahmerovy zločiny odhaleny. Roku 1994 je ale soudce opět jmenoval do funkce po vyhrané žalobě proti městu.

Předávání cen je ale smyšlené, protože Balcerzak ani Gabrish ocenění "Strážník roku" nikdy nezískali, anebo o tom minimálně neexistuje záznam.

V rozhovoru pro Associated Press z roku 1991, pár měsíců po Dahmerově zadržení, Balcerzak pronesl: "V té době a s informacemi, které jsme měli - dodnes si myslím, že jsme udělali správnou věc a to nejlepší, co jsme mohli."

Veronica Biasiol o Survivoru: Těžké to je pro obě strany, po Báře se mi stýská už teď, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy