Vraždě Kitty Genovese měly přihlížet desítky lidí. Čin se zapsal do učebnic psychologie
Vražda osmadvacetileté Kitty Genovese v New Yorku se zapsala do učebnic psychologie. Definovala takzvaný efekt přihlížejícího. Její smrti mělo tehdy přihlížet 38 lidí, ale nikdo z nich nezavolal pomoc, píše web All Thats Interesting.
K otřesnému činu došlo 13. března 1964 na newyorské ulici kolem třetí hodiny ráno. V tu dobu se mladá Catherine Susan „Kitty“ Genovese, která pracovala jako manažerka baru ve čtvrti Queens, vracela domů.
V jednu chvíli si Kitty všiml devětadvacetiletý Winston Moseley, který hledal vhodnou oběť. Poté, co ji dvakrát bodl nožem do zad, začala nebohá dívka hlasitě volat o pomoc. Hrůze trvající desítky minut mělo přihlížet na 38 lidí v sousedství, ale nikdo z nich nezvedl telefon, aby přivolal pomoc, uvádí web All Thats Interesting. Vrah byl zatčen o pět dní později a ke všemu se přiznal.
Syndrom nezúčastněného diváka
Až po vraždě se jeden z nich odhodlal a přivolal pomoc. Muž prý váhal, když poslouchal Genovesin pláč a křik. "Nechtěl jsem se do toho plést," řekl nejmenovaný svědek.
Smrt mladé dívky vyvolala jednu z nejdiskutovanějších psychologických teorií všech dob: efekt přihlížejícího. Jde o to, že se lidem v davu rozptýlí pocit odpovědnosti, když jsou svědky zločinu. Je tedy méně pravděpodobné, že pomohou, oproti tomu, když násilí přihlíží pouze jeden člověk. O čtyři roky později vědci Bibb Latané a John Darley tuto lidskou vlastnost pojmenovali jako "syndrom nezúčastněného diváka" nebo také jako "syndrom Kitty Genoveseové".
Vrah zemřel ve vězení
Po letech se ukázalo, že ne všechno bylo tak, jak se o tom v té době psalo. Útok vidělo jen několik lidí, ostatní slyšeli jen křik a mysleli si, že jde o mileneckou hádku. Její sousedka Sophia Farrar dokonce seběhla dolů do vestibulu. Bylo však pozdě, Kitty už nešlo pomoci. Kde se tedy vzalo těch 38 přihlížejících? Podle všeho šlo jen o smyšlenku, aby články vypadaly poutavější.
Vrah Winston Moseley zemřel v roce 2016 v 81 letech, po téměř 52 letech za mřížemi, uvádí New York Times. Moseley několikrát žádal o podmínečné propuštění, avšak jeho požadavky byly 18krát zamítnuty. "Vím, že jsem udělal nějaké hrozné věci, a velmi jsem se snažil to ve vězení odčinit. Myslím, že téměř 50 let placení za tyto zločiny je dost," tvrdil v roce 2013.