Slovenští kriminalisté pořád neví, kdo zavraždil sedmadvacetiletého novináře Jána Kuciaka a jeho stejně starou snoubenku Martinu Kušnírovou. Kuciak před svou smrtí psal o zasahování italské mafie do nejvyšších pater slovenské politiky. Část slovenské veřejnosti předpokládá, že kvůli svým článkům byl zavražděn zřejmě najatým vrahem.

Pod obrovským tlakem je momentálně slovenský premiér Robert Fico. Zavražděný novinář totiž napsal, že Ficova asistentka Mária Trošková byla napojena na italské podnikatele, kteří mají vazby na mafii. Opozice chce, aby Fico a ministr vnitra Robert Kaliňák složili své funkce. Odstoupit by měl také policejní prezident Tibor Gašpar.

Nyní se k celé kauze vyjádřil také bývalý premiér Vladimír Mečiar. „Vražda novináře a jeho partnerky je akt, který vyžaduje všeobecné odsouzení. Druhá věc, která se při tom řeší, je otázka důvěryhodnosti představitelů státu a důvěryhodnost toho, co dělají. Oni se brání, že nevraždili. To nikdo netvrdí. Ale zodpovědnost za stav společnosti u nich existuje – jak politická, tak i morální. Zodpovídají za to, co se ve státě děje, i když to osobně neudělají. Tu zodpovědnost na sebe vláda musí vzít,“ uvedl pro Nový čas.

Co si Mečiar myslí o Ficovi? „Měl by odstoupit. Jednoznačně,“ říká bývalý premiér. Mečiar se pro Nový čas vyjádřil také k osobě Márie Troškové. „Bylo to sympatické děvče. Možná ten vzhled stačil na to, aby pracovala na úřadě, ale předpoklady odborné tam žádné nevidím.“