Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Vratné lahve se skoro nenatočily kvůli zákeřné nemoci: Těchto 6 věcí jste o filmu nevěděli

Úsměvná komedie pobaví snad každého.
Zdroj: FDb.cz
+ Další 2 fotografie
Zajímavosti
Hlavní roli ve filmu Vratné lahve ztvárnil Zdeněk Svěrák (83), který byl zároveň i scénáristou. Zahrál si učitele v důchodu, který si už nechce připadat neužitečný, a tak vezme místo brigádníka ve výkupu lahví v jednom pražském supermarketu. Snímek je oblíbenou podívanou napříč generacemi. A co že jste o něm nevěděli?

Ústřední postavou filmu Vratné lahve je Josef Tkaloun (Zdeněk Svěrák), který je pětašedesátiletý učitel češtiny na gymnáziu. Výuku už ale vzhledem k pokročilému věku nezvládá a drásá mu nervy, proto se rozhodne školu opustit. Doma nemá do čeho píchnout, a tak si začne přivydělávat ve výkupu lahví. I když děj vypadá zdánlivě jednoduše, vznik filmu provázela spousta komplikací.

Režisér Jan Svěrák dostal během natáčení zápal plic. To se muselo přerušit na necelý měsíc, za který místo, kde měla být natáčena scéna letu balonem, zarostlo a vše se muselo odehrát jen v koši zavěšeném na jeřábu. Scénu přitom napsal Zdeněk Svěrák údajně proto, protože si přál zažít takový výlet.

Scéna, kdy Josef vykonává s vnukem Tomíkem malou potřebu, ve filmu trvala 15 sekund, se ve skutečnosti natáčela hodinu a půl. Ani obsazení Vratných lahví nebylo od počátku jasné. Josefovu dceru Helenku měla původně hrát Petra Špalková. Casting ale nakonec vyhrála Tatiana Vilhelmová (39), protože mají se Zdeňkem Svěrákem stejně velké nosy.

Během filmu můžeme vidět v záběru fotografii visící na zdi. Jsou na ní zobrazeni pan a paní Tkalounovi zamlada. Fotka pochází z filmu Na samotě u lesa, kde si spolu Zdeněk Svěrák a Daniela Kolářová manželský pár už jednou zahráli. Možná proto působí na televizní obrazovce tak sehraně.

Produkce za natáčení snímku vyplázla 33 milionů korun. Návštěvnost byla ale tak vysoká, že výdělek daný rozpočet značně převyšoval. Po pěti měsících od uvedení se tržby vyšplhaly na více než 115 milionů.

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy