Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Vrahy své milenky mučil a nechal jim vyrvat srdce. Milostný příběh portugalského Romea fascinuje krutostí

Portugalský král Pedro si vzal za manželku svou mrtvou milenku Inés de Castro.
Zdroj: Profimedia
Extra bizár

Každá země má své legendy a pohádky a Portugalsko není výjimkou. Jednou z nejznámějších tamních historek je milostný příběh o portugalském králi Pedrovi a Inés de Castro. Jejich vztah neskončil šťastně, naopak dopadl velmi tragicky, což mělo za následek následnou velmi krutou Pedrovu vládu.

Příběh, který posloužil jako inspirace pro mnoho divadelních představení, se začal psát ve 14. století v Potugalsku. Zcela poprvé spatřil princ Pedro Inés de Castro v létě roku 1939, když přijela do Portugalska jako jedna z dvorních dam doprovázejících kastilskou princeznu Konstancii, která si měla vzít za manžela následníka portugalského trůnu.

Jenže Pedro nebyl okouzlen princeznou Konstancií, nýbrž její služebnou Inés. Ta pocházela z vysoké galicijské šlechty s vazbami na kastilské krále. Její pradědeček byl kastilský král Sancho IV., proto byl její původ více než dobrý. Jenže Inés zrovna nebyla ženou, která by mohla být podle Pedrovy rodiny jeho manželkou. Stala se tak jeho milenkou.

Princ budoval vztah s milenkou

Jenže poté, co zemřela Pedrova manželka Konstancie v roce 1345, princ získal svobodu a nechtěl se znovu ženit. Místo toho začal budovat svůj vztah s Inés, která mu navíc porodila několik dětí. Pár spolu žil v Coimbře, což bylo staré univerzitní město ve středním Portugalsku.

Jejich románek však neměl dlouhého trvání. Pedrův otec Alfons IV. se obával, že vztah Pedra s Inés pomalu směřuje k sňatku, což nemohl dopustit. Pedra by totiž svazek provázal s Castrovými a Portugalsko by se mohlo dostat do zrovna probíhající šlechtické vzpoury v Kastilii, kterou vedl Inésin bratr.

Otřesný čin

Alfons IV. se tak rozhodl ke strašnému činu. V lednu roku 1355 nechal vyslat své tři rádce, kteří se dostali do kláštera sv. Kláry v Coimbře, kde Inés v tu dobu pobývala. Nebohou milenku našli na půdě kláštera a chladnokrevně ji zabili (objevuje se verze, že ji buď podřezali, nebo setnuli hlavu - pozn. red.). Tento čin akorát Pedra rozčílil, protože ztratil svou milovanou Inés, proto se rozhodl, že zformuje armádu a začne likvidovat města ve velkém a válčit s otcem. Tato válka skončila až díky dohodě zprostředkované královnou.

Ani po ukončení těchto bojů ale nenastal v zemi klid. Když v roce 1357 zemřel Alfons, jeho syn Pedro se stal novým králem. Místo míru vytvořil krutý režim a od obyvatel si vysloužil přezdívku Krutý. Tresty často vykonával sám, za zmínku stojí třeba případ, kdy nechal vykastrovat panoše za to, že spal s vdanou ženou, nebo že se pokusil zbičovat portského biskupa za smilstvo.

Pedro se posmrtně oženil s Inés

Všechno se začalo navíc zamotávat ve chvíli, kdy Pedro na pódiu středoportugalského městečka Cantanhede prohlásil, že si posmrtně vzal Inés za manželku. A to asi o sedm let dříve, než se to rozhodl říct světu. Přesné datum si nepamatoval, ale tím, že udělal post mortem z milenky královnu Portugalska, se jejich potomkům otevřela cesta do vysokých kruhů portugalské společnosti.

Portugalci byli celým výstupem velmi překvapení, ale Pedro už zosnoval plán pomsty. Obrátil se na kastilského krále s žádostí o výměnu zajatců. Vrátil zpět několik občanů Kastilie a od sousedního monarchy dostal na oplátku dva ze tří vrahů jeho milované Inés. Ti unikli za hranice, protože jim bylo jasné, že se bude chtít Pedro po smrti krále Alfonse pomstít. Brzy ale byli vypátráni.

Trýznivé mučení

Pedro pro dva vrahy připravil speciální trest. Nejdříve je sám mučil, přičemž podle dochovaných zápisů z kronik je měl mlátit bičem do obličeje, a poté nechal připravit velkolepou hostinu. Během ní jedl a zároveň se díval na to, jak kat vytrhává vrahům srdce. Jednomu ho měl vyrvat hrudí, druhému zády. Mrtvoly pak nechal král bezlítostně spálit. Jeho milovaná Inés se tak nakonec dočkala spravedlnosti.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy