Do rukou vrahů z Islámského státu se prý dostalo až 3800 syrských cestovních pasů z měst Rakka a Dajr az-Zaur, uvedla to kancelář Interpolu v Damašku. Některé pasy si teroristé nechají pro sebe, jiné prodají dalším radikálům. Cena za jeden dokument je asi 2500 dolarů.

Česká cizinecká policie už zpřísnila kontroly, uvedl pro lidovky.cz vedoucího oddělení dokladů cizinecké policie Hubert Lang. Lang je přesvědčen, že osoby, které budou takto cestovat do Česka, je možné na letištích odhalit.

Problém je, že jinde je hranice schengenského prostoru propustná mnohem více. Hranice do Řecka nebo do Srbska je velmi riziková a podle odborníků se opravdu těžko odhaduje, kdo se denně tudy dostává do Evropy. Pak už není žádný velký problém si někde na Balkáně sednout na autobus nebo na vlak a frčet až do Prahy. Tyto „turisty“ už odhalit nepůjde tak snadno.

Kšeft s cestovními dokumenty je velmi výnosný a už ho objevili i Češi. Své pasy prodávají cizincům asi za 1000 dolarů a úřadům sdělí, že dokument prostě ztratili. Žádný zákon nestanoví, kolikrát může občan Česka svůj pas ztratit. Tedy docela dobrý byznys.

.