Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Vrah Terezky má utrum: Daniel Miarko (19) dobře věděl, co dělá, říká psychiatrička

Vrah Terezky má utrum: Daniel Miarko (19) dobře věděl, co dělá, říká psychiatrička
Zdroj: FTV Prima
rozsudek
Devatenáctiletý Daniel Miarko dostal 18 let ve vězení za to, že brutálním způsobem zavraždil svou tehdy osmnáctiletou spolužačku Terku. V úterý s tímto rozsudkem přišel pražský vrchní soud, který rovněž zamítl Miarkovo odvolání. Obhájci se při něm snažili s pomocí znalců zpochybnit Danielovu příčetnost v době vraždy. Na tuto informaci upozornil web Novinky.cz

Vražda kvůli lásce

Daniel Miarko zavraždil svou spolužačku Terezu v květnu roku 2018. Jeho motivem bylo, že slečna neopětovala jeho lásku a nechtěla s ním navázat bližší a hlubší vztah. To chlapec neunesl a surově ji ubodal k smrti. V den tragické události odjel ze školy s tím, že ho bolí hlava. Domů však nejel a vydal se k místu, kde Tereza žila, aby se ujistil, že tam nikdo nebude.

Daniel na svou vyvolenou čekal na vlakovém nádraží. Po jejím příjezdu ji sledoval až domů, kde ji povalil na zem a čtyřikrát bodl do hrudníku. Tři bodnutí směřovala přímo do srdce, navíc měla Tereza řezné a bodné rány i na krku. Miarko vše napsal rodičům a kamarádům a pak se tím i "pochlubil" na sociálních sítích. Na Terezu si vzal pro jistotu dva nože, kdyby náhodou jeden ztratil.

Alibi od kamaráda a přiznání

Před plzeňským soudem uvedl, že ho k činu vedla zpráva od kamarádky, že si Tereza našla přítele. Nesnesl prý pomyšlení na to, že by měla někoho jiného. Jeho kamarád Daniel Š. mu nabídl alibi, protože jsou přátelé a nechtěl ho udat. Už pár dní předem věděl, co se Miarko chystá udělat. Plzeňský soud vyměřil Danielovi desetiměsíční trest s dvouletým podmíněným odkladem.

"Nacpal jsem jí nůž do krku. Doufám, že ji to bolelo. Když ji nemůžu mít já, tak ji nebude mít nikdo," popsal Daniel svůj brutální čin. O dívčině smrti se rodiče dozvěděli od sousedky, která ji šla zkontrolovat, když nebrala telefon své mamince.

Obhajoba tvrdila, že je narušený

Miarko byl souzen už v lednu, avšak obhajoba podala odvolání. Další soud tedy proběhl 31. března u pražského vrchního soudu. Obhajoba se snažila přesvědčit soud o tom, že Miarko trpí závažnou poruchou osobnosti a je u něj možnost, že takový čin zopakuje. "Sám o tom mluví, že by mohl podobné jednání opakovat," uvedl psychiatr Petr Roček najatý obhajobou.

Obhájce tedy navrhl soudu, aby byl Danielovi z hlediska ochrany společnosti uložen trest zabezpečovací detence. Podle obhajoby by prý měl být vypracován nový znalecký posudek. Psycholožka Ivana Holubcová vypracovala část posudku. "Myslím si, že trpí lehkou formou Aspergerova syndromu. Trestný čin spáchal pod vlivem dlouhodobé nepohody," uvedla.

Vězení a vyplacení odškodného

Martin Zelenka, předseda odvolacího senátu, pronesl, že porucha na jeho chování neměla vliv a odmítl odvolání. "Je nepochybné, že obžalovaný určitou duševní poruchou trpí, leč to nemá podle našeho názoru takový vliv na jeho chování, aby byla možnost dospět k závěru o snížení jeho ovládacích a rozpoznávacích schopností," uvedl podle webu Novinky.cz předseda.

Daniel Miarko byl tedy odsouzen k 18 letům vězení a navíc musí zaplatit rodičům zavražděné odškodné 2,4 milionu korun a prarodičům 1,6 milionu korun. Podle psychiatričky Gabriely Leblové si byl dobře vědom, co udělal a uvědomuje si následky protiprávního jednání. "Je zcela duševně zdravý a ví, co dělá," konstatovala Leblová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy