Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Vrah od Zelené řeky Gary Ridgway: Zabil nejméně 71 žen, jejich těla znásilňoval

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další fotografie
green river
Americký sériový vrah Gary Ridgway (71), známý pod přezdívkou Green River Killer neboli vrah od Zelené řeky, patří mezi zabijáky, kteří mají na kontě obrovský počet obětí. Zatímco odsouzen na doživotí bez možnosti propuštění byl za 48 vražd, sám tvrdí, že jich vykonal nejméně 71. Poprvé se o zabití pokusil v 16 letech, kdy bodl šestiletého chlapce. Prý chtěl jen vědět, jaký to je pocit, někoho zabít...

Gary Ridgway se narodil 18. února 1949 v Salt Lake City a pár let po narození se společně s rodiči a dvěma bratry přestěhoval do města SeaTac. Jeho dětství nebylo jednoduché, despotická matka ho fyzicky trestala a ponižovala kvůli nočnímu pomočování a také musel poslouchat její časté hádky s otcem.

Po přijetí na střední školu se ukázalo, že Gary je podprůměrný student. Jeho IQ bylo jen 82 a spolužáci o něm mluvili jako o tichém chlapci, který často zapomínal školní potřeby a domácí úkoly. Už v 16 letech přišel jeho první zkrat, tehdy bodl nožem šestiletého chlapce, který útok naštěstí přežil. Ridgway řekl, že chtěl vědět, jaký to je pocit, někoho zabít.

Když Gary dokončil střední školu, přidal se k námořnictvu a byl poslán do Vietnamu, kde často přihlížel krvavým bojům. Po návratu v roce 1969 nastoupil do firmy Kenworth Truck, v níž pracoval až do roku 2001, kdy byl zatčen.

Vraždy

První vraždy se Gary Ridgway dopustil v roce 1980, poslední v roce 1990 a nejvíce jich vykonal v letech 1982-1984. Sám se přiznal k vraždám nejméně 71 žen, pro nedostatek důkazů byl ale uznán vinným jen ze 48 z nich.

Většina jeho obětí se živila prostitucí a Gary je vlákal do auta, kde jim ukazoval fotografie svých dětí, aby mu začaly věřit. Poté je uškrtil, některé z nich posmrtně znásilnil a těla pohřbíval u Green River, tedy u Zelené řeky.

Policie dokonce založila i speciální jednotku, která měla tyto vraždy na starost. Pozoruhodné bylo, že se do případu zapojil i jiný sériový vrah. Ted Bundy čekal na trest smrti, když sestavil profil vraha, ten se později ukázal být mnohem lepším než ten, který vypracovali znalci z FBI. Věděl, že se vrah bude vracet na místa, kde byla těla jeho obětí nalezena a také správně předpokládal, že jde o nekrofila.

Dopadení

Ridgwayovi jeho běsnění dlouho procházelo. Poprvé se dostal mezi podezřelé už v roce 1983, kdy byl spatřen s prostitutkou, po které se pak slehla zem. Pro nedostatek důkazů byl ale propuštěn a o rok později prošel detektorem lži. Policie mu odebrala vzorek vlasů a slin, díky čemuž se dostal za mříže. To ale až po 14 letech.

Policisté si pro vraha od Zelené řeky přišli v listopadu 2001 k jeho zaměstnání, na místě ho obvinili ze 4 vražd. Vzorky nalezené na tělech obětí se shodovaly se vzorky, které před lety vyšetřovatelům sám poskytl. Soud začal v roce 2003 a mezi Ridgwayem a vyšetřovateli došlo k dohodě - pokud se jim přizná a ukáže místa činů, vyhne se trestu smrti.

Nakonec byl Gary Ridgway odsouzen ke 48 doživotním trestům a byla mu zamítnuta možnost podmínečného propuštění či odpuštění trestu. Ve skutečnosti dle svých výpovědí ale zabil alespoň 71 žen. Dnes je tomuto sériovému vrahovi už přes 70 a ve vězení čeká na smrt, která si pro něj dříve nebo později přijde.

Související články

Další články