Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Horoskop Zábava Výměna manželek Seriál Most!

Nejnovější kauzy

Voňavá a užitečná: 5 důvodů, proč byste měli vzít levanduli útokem!

Nádherně voňavá levandule.
Nejenže levandule božsky voní, má také léčivé účinky a svoje uplatnění najde v koupelně, kuchyni, ale i ve vaší posteli.

V těchto dnech kvete levandule, takže jestli ji máte zasazenou na zahradě jako okrasnou květinu, měli byste vědět, že se dá využít i jinak než na parádu.

1. Už během 1. světové války se odvar z levandule používal na hojení ran. Levandule má totiž protizánětlivé účinky, léčí akné nebo hmyzí štípnutí. Používá se buď ve formě oleje, odvaru nebo tinktury.

2. Pokud ji chcete používat vnitřně, dá se pít jako čaj. Stačí ráno, v poledne a večer přelít jednu lžičku sušené byliny horkou vodou, nechat 15 minut louhovat a budete mít dokonale aromatizovaný čaj, který uklidní vaši mysl. Nálev se používá i při bolestech břicha, ke zlepšení spánku nebo při bolestech hlavy.

3. Kdo ji už používá v koupelně, dá nám zapravdu, že levandulová koupel na konci náročného dne je dokonalá odměna. Do vany si buď nalijte nálev, nebo pár kapek levandulového oleje. Jak už jsme zmínili, používá se také na pleť, hojí totiž ranky po akné. Z levandule si můžete jednoduše vyrobit čisticí tonikum. Do půl litru vody přidejte 2 až 3 lžičky levandulových květů, přiveďte k varu, pak oheň vypněte a nechte louhovat dalších 15 minut. Sceďte, nechte vychladnout a vonnou vodou si omývejte ráno i večer obličej.

4. Svoje uplatnění má levandule i v kuchyni. Květy i listy se chutí podobají rozmarýnu nebo tymiánu, přidat ji proto můžete k masu nebo rybám. Krásně ozdobí i moučník.

5. Špatně se vám spí? Usušte květy, vložte je do látkového pytlíku a dejte si ho pod polštář nebo do postele. Pokud netrpíte nedostatkem levandule, vyrobte si rovnou levandulový polštářek. Sladké sny zaručeny!

Mohlo by vás zajímat

Další články