Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Volný by zasloužil flákanec. Radí lidem, jak obejít kontrolu policie

Zdroj: Profimedia
Roušky
Nezařazený poslanec Lubomír Volný opět perlil. Tentokrát jako host v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na televizní stanici CNN Prima News šokoval tím, že nabádal lidi, aby obyčejné roušky pokládali za nanoroušky. V přímém pořadu tak kontroverzní politik poskytl návod, jak obcházet vládní nařízení. V Česku přitom jsou prakticky zaplněná lůžka na JIP pacienty s vážným průběhem koronaviru. Za to může i nedodržování či obcházení vládních nařízení.

„Od zítřka je každá rouška nanorouška,“ uvedl Lubomír Volný v pondělním pořadu 360° Pavlíny Wolfové (49) s tím, že přesně to radí svým voličům. Ty nabádá, aby obcházeli vládní nařízení, která vejdou v platnost od půlnoci ze středy na čtvrtek. Na řadě míst včetně MHD nebo v obchodech bude totiž povinnost nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě ústenky najednou.

Podle Volného tak mají lidé nosit obyčejné roušky a v případě kontroly policií mají říct, že si ústenku koupili nebo ji dostali jako nanoroušku. „Policisté jim budou muset prokázat úmysl a že si nezakoupili nanoroušku. Pokud od někoho v dobré víře koupili roušku jako nanoroušku nebo ji od někoho takhle dostali, tak jsou oprávněni ji nosit a ten přestupek jde za tím, kdo tu roušku takto prodal či daroval,“ pokračoval Volný.

Lidé nedodržují vládní nařízení

V přímém přenosu tak nabádal veřejnost, aby obcházela vládní nařízení, a to v době, kdy je koronavirová situace v Česku kritická. Lékaři pracují už téměř rok na plné obrátky, prakticky každý den bojují o životy pacientů, z nichž aktuálně leží ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče rekordních 1329. Za to mohou nejen agresivnější mutace covidu-19, ale i nedodržování nařízení ze strany veřejnosti.

„Situace je naprosto kritická, protože ta vládní nařízení nefungují. Ne ale proto, že by byla nesmyslná, jako spíš proto, že je lidé nedodržují,“ vysvětlil šéf České lékařské komory Milan Kubek. Je tak alarmující, že poslanec v podstatě nabádá lidi, aby obcházeli vládní nařízení. Volný je navíc sám nedodržuje, když nenosí roušku ani v Poslanecké sněmovně.

Nanoroušky chrání i nositele

Roušky s nanovlákny jsou přitom mnohem efektivnější než obyčejné nebo látkové. Ty totiž chrání pouze okolí, nikoli uživatele ústenky. Naopak nanoroušky chrání i svého nositele, protože mají hustě protkaná vlákna. Nanovlákenná rouška proti virům FFP3 se pak z technického hlediska dokonce považuje spíše za respirátor.

Související články

Další články