Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Volební glosa: Babiš promarnil šanci odejít jako frajer. Prohrál všechno, co šlo, ale zuby nehty se drží koryta

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
GLOSA

Fanoušci de facto pěti vítězných stran jásají, obdivovatelé Andreje Babiše pláčou. Utrpěl porážku na všech frontách a muselo by se stát něco podobného zázraku nanebevzetí, aby po těchto volbách neskončil ve vládě a nevystřídala ho sice nuda, ale standardní a spolehlivá nuda, po které „každou chvíli“ nepůjde nějaký speciální policejní útvar. A dobrou zprávou může být i to, že 32 let po sametové revoluci se už do Poslanecké sněmovny nedostanou ani komunisté a už vůbec ne sociální demokraté, kteří mají velký podíl na umožnění vládnutí odcházejícímu, trestně stíhanému premiérovi.

Většina voličů rozhodla o tom, že mají dost populismu, miliardářských ostud a neuvěřitelných oligarchových covid experimentů a výhrou koalice koalic si vybrali standardní politiky, kteří se budou snažit po současném šéfovi českého kabinetu Andreji Babišovi uklidit jeho spoušť. A to bude bolet a může je to stát úspěch v budoucnosti.

Andrej Babiš už byl moc

Andrej Babiš byl z podnikání pomalu jako „diktátor“ zvyklý rozhodovat úplně o všem, takže pro něj byl život v politice, v níž se musí s ostatními jednat a chovat se k nim slušně, chvílemi peklem na zemi. Nešlo řídit stát jako firmu, jak by chtěl.

A do toho si teď „drzí voliči dovolili“ vystavit mu stopku v pokračování. Vysoký počet hlasujících v neoficiálním referendu o Babišovi se rozhodl, že mu umožní splnit jeho zcela jasnou výhrůžku, že když nebude premiérem, nebude ani v opozici.

Prezidentské obstrukce?

Jenže místo toho, aby jako frajer hned na první tiskovce po volbách oznámil, že odmítne snahu hlavy státy o zdržování (Miloš Zeman dopředu prohlásil, že sestavením vlády pověří vítěznou stranu nebo hnutí a ne koalici, což je jen oddalování nevyhnutelného), dal zcela jasně najevo, jak moc mu nezáleží na České republice. Až do roztrhání těla, ale asi našeho…

Je to k neuvěření, ale stěžoval si na zlá média (asi i ty, kterých vlastní velkou řadu) a kampaň proti němu, zatímco takové dezinfo, které předvedl vůči Pirtáům a částečně i vůči ODS, to se jen tak nevidí. Kromě toho nakonec potvrdil, že se bude snažit co nejvíc prodlužovat chvíli, kterou stejně bude muset zažít: potupný odchod ze Strakovy akademie.

Pokud ho Zeman pověří sestavením vlády, bude na tisíc procent neúspěšný, nikdo s ním nechce mít nic společného. Vždyť po něm se bude smejčit, tak by to nedávalo smysl.

Ale Andrej bude u vesla do doby, než se vítězné opozici podaří přebít prezidentovy a Babišovy obstrukce vůči demokratickým výsledkům voleb, což je neuvěřitelně smutné. Může to trvat klidně i rok.

Návrat k normálu

Proč vůbec šéf hnutí ANO prohrál? Některým lidem sice vyhovovalo Babišovo populistické chování, urážení konkurence, nebo chlubení se tím, co všechno dokázal a zařídil, i když to s ním třeba nemělo nic společného, zatímco za chyby vždy mohl „Kalůsek“ nebo Ivan Bartoš a další.

Jenže normální politika se takhle nedá dlouhodobě dělat. Dřív nebo později se voličům začne stýskat po větší slušnosti, stabilitě a všechny tyhle pokusy nakonec zvrátí. ​Časem zatouží zase po změně, zkusí nějaký experiment, aby se ujistili, že zázraky nefungují, a vrátí se opět ke klasice. Sice ne milované, ale k té, od níž víme, co čekat. Nepřekvapí a asi neurazí. Teď jsme v této fází.

Petr Fiala: Úkol, který bude bolet

Lídra ODS a koalice Spolu Petra Fialu teď čeká nejtěžší úkol jeho života. Pokud se všech pět stran v koalicích domluví na vládě, a všechny už přislíbily, že pro to udělají maximum, budou muset začít řešit Babišovo neuvěřitelné zadlužení země a další způsobené maléry.

Babiš rozhazoval jako opilý milionář, podle řady lidí jen proto, aby si koupil další volební výsledek. To se nepovedlo, následky ale ponesou jiní.

Prohraje Spolu další volby?

Fiala někomu připadá nudný, profesorský a někdo ho označuje ale i za želé (za poslední rok a půl se přitom obrovsky změnil k lepšímu a mluví jako rozený charismatik a státník), ale zaplaťpánbůh za ty dary. Nemusí mít tiskovku dvakrát denně a producírovat se kvůli všemu před kamerami. Stačí, když ho uvidíme zřídka, ale bude pro nás o to víc pracovat v zákulisí. Není třeba „žvanit až blábolit“, stačí makat a prezentovat se skutečnými výsledky.

Ukočírovat rozdílné zájmy pěti stran bude strašně náročné. Zdá se to téměř neskutečné. Ale protože lídři nejsou hulváti s desítkami skandálů, z kterých by bylo obyčejnému člověku stydno, a protože se zdá, že jim nejspíš opravdu jde o to dostat stát zpátky na nohy a mezi normální demokracie, možná nás nečeká úplně tak špatná budoucnost.

Je ale otázka, jestli bolestivé kroky, které budoucí vláda bude muset udělat, nebudou mít fatální vliv na jejich úspěch v následujících volbách. Někteří občané si navykli na peněžní dárečky, ono už ale není kde brát…

Související články

Další články