Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Volební debakl Pirátů: Bartoš z kola ven? Ve fóru strany to vře

Ivan Bartoš tvrdě zaútočil na Andreje Babiše.
Zdroj: Profimedia
Rezignace?

Piráti po volbách do Poslanecké sněmovny nemají mnoho důvodů k radosti. Společně se Starosty sice skončili na třetím místě, ale voliči je vykroužkovali ze Sněmovny pryč. Ti tak obhájili jen čtyři křesla z dvaadvaceti. Na pirátském fóru se po volbách téměř okamžitě začalo řešit, co bude dál. Padl i návrh na odvolání Ivana Bartoše z funkce předsedy.

Piráti v koalici společně se STAN skončili na třetím místě ve volbách do Poslanecké sněmovny. Získali 15,62 % hlasů a umístili se za vítěznou koalicí Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) i hnutím ANO.

Důvod k radosti Piráti však nemají. Voliči kroužkovali hnutí STAN a z Pirátů se do dolní komory dostali pouze čtyři poslanci, a to lídr Ivan Bartoš, Jakub Michálek, Olga Richterová a Klára Kocmanová. Podle Bartoše za tak špatný výsledek mohou především dezinformační kampaně, kterým čelili. Naproti tomu STAN bude mít ve Sněmovně třiatřicet poslanců.

Do opozice, nebo do vlády?

Na pirátském fóru to ihned po volbách začalo vřít. Někteří se domnívají, že by měl Bartoš opustit pozici lídra strany. „Všechno bude třeba zanalyzovat, udělat změny v našem fungování, lépe prioritizovat a řešit věci, které jsme podcenili. Na lednovém celostátním fóru pak budeme rozhodovat o dalším postupu a podobě strany,” napsal do fóra lídr Pirátů.

Někteří také na fóru vytáhli otázku, kam vlastně bude strana směřovat, jestli do vlády, nebo do opozice. „Se čtyřmi hlasy, které vlastně nikdo nepotřebuje, nemůžeme hrát ve vládě důstojnou roli. Směřujme do opozice. Buďme ale opozicí konstruktivní,” uvedl zastupitel za Pirátskou stranu na Praze 9 Petr Daubner.

Výsledek na rezignaci

„Je to výsledek na rezignaci,” míní politolog Petr Sokol pro web Novinky.cz. „On už jednou odešel a poté se vrátil. Pro Piráty je nejlepší, aby Ivan Bartoš zůstal v čele. Nemají za něj náhradu,” doplnil. Ivan Bartoš zatím nemá v plánu odejít z čela Pirátů.

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy