Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Karel Gott leukemie StarDance 2019 Nemoci z lásky Dlouhovláska

Nejnovější kauzy

Volby vrcholí! Kdo je „advokátka chudých“ Čaputová, která se může stát hlavou Slovenska

+ Dalších 8 fotografií
Bude prezidentkou?
Slovenskem momentálně otřásají prezidentské volby. Už v sobotu v noci se rozhodne, kdo ve funkci prezidenta vystřídá Andreje Kisku, který byl hlavou státu od roku 2014. Bude dalších pět let v čele Slovenska stát prezident nebo prezidentka? Ve druhém kole voleb se utká diplomat Maroš Šefčovič s politickou aktivistkou Zuzanou Čaputovou (45). Kdo je tato žena, kterou před třemi měsíci u nás ještě nikdo neznal?

Jako čerstvý vítr ze slovenských hor vnímají Slováci přítomnost Zuzany Čaputové ve vrcholné politice jejich státu. Kritička bývalého předsedy Roberta Fica a odpůrkyně skládek si získala srdce nadpoloviční většiny Slováků a především žen. Kdyby volbu Čaputová vyhrála, byla by vůbec první prezidentkou v historii Slovenska.

Zuzana Čaputová se narodila 21. června 1973 v Bratislavě, kde také později vystudovala právnickou fakultu. Už v době studií se angažovala v projektech pomáhajících sociálně znevýhodněným, týraným a zneužívaným dětem. Je přezdívána jako „advokátka chudých“ právě proto, že hned po studiích nastoupila jako právnička do občanského sdružení Via Luris, které poskytovalo právní pomoc lidem, kteří by si advokáta nemohli dovolit.

Je autorkou a spoluautorkou několika publikací a členkou celosvětové sítě environmentálních právníků ELAW. Celých 14 let bojovala proti skládkám v Pezinku a také tak trochu proti už tehdy silné vládní straně SMĚR, v jejímž zájmu byl v rámci skládek podle Čaputové „milionový byznys“. Stála v čele iniciativy Skládka nepatří do města. Jako právnička tohoto hnutí získala v roce 2016 Goldmanovu enviromentální cenu, někdy zvanou jako zelená Nobelova cena.

Čaputová žije v Pezinku, který leží 23 km od Bratislavy. Je rozvedená a má dvě dcery. S bývalým manželem Ivanem Čaputou se rozvedli v roce 2018, momentálně je jejím přítelem Peter Konečný.

Jestli se Zuzana Čaputová stane prezidentkou Slovenska, se dozvíme už dnes v noci.

Mohlo by vás zajímat

Další články