Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

V Česku začaly pandemií ovlivněné volby: Nejdůležitější věci, na které nesmíte zapomenout

V Česku začaly pandemií ovlivněné volby: Nejdůležitější věci, na které nesmíte zapomenout
Zdroj: profimedia.cz
Krajské volby 2020
V pátek ve 14 hodin se otevřely volební místnosti a každý občan České republiky bude mít možnost vhodit hlas svému favoritovi. Ačkoliv platí stále stejná pravidla, jako v předchozích letech, současné volby budou přeci jen trochu jiné. Budou totiž poznamenané koronavirovou pandemií. Přínášíme vám proto přehled nejdůležitějších věcí, na které nesmíte zapomenout.

Úderem 14. hodiny odstartovaly volby do krajských zastupitelstev a doplňovací do třetiny Senátu. Volební místnosti se v pátek uzavřou ve 22 hodin a znovu se otevřou v sobotu v 8 hodin ráno. Ukončeny budou v sobotu ve 14 hodin.

Byť v Česku řádí druhá vlna koronaviru, epidemiologové i politici se shodují, že by lidé neměli volby vypouštět. "Ve volební místnosti stráví lidé tak zanedbatelný čas, že při dodržení všech pravidel nehrozí velké riziko nákazy," řekl ministr zdravotnicví Roman Prymula. Podobně to vidí i další politici, kteří apelují na občany, aby se k volbám dostavili. Je ale potřeba dodržovat jistá pravidla.

  • Roušky jsou v současnosti povinné ve všech budovách a nejinak tomu bude i u voleb. Bez zakrytých úst vás k urnám rozhodně nepustí, proto si roušku nezapomeňte doma.
  • U vchodu do budovy musí každý volič využít desinfekce na ruce, která bude k dispozici. To je důležité, pokud budete například chtít odškrtnout své preferenční hlasy přímo v budově propiskou, kterou budou využívat i ostatní. Ideální je přijít již s připravenou obálkou a označenými preferencemi.
  • Stejně, jako všude jinde, i ve volebních místnostech udržujte minimálně dvoumetrové rozestupy. Netvořte zbytečně skupinky a nezapovídávejte se v budově se známými.
  • Nezapomeňte si občanský průkaz nebo cestovní pas. Doklady se totiž prokážete volební komisi. Bez toho nemůžete odvolit. Samozřejmě také musíte být starší 18ti let.
  • Nejpozději do tří dnů před volbami obdržíte obálku s hlasovacími lístky. Pokud ji ztratíte, zapomenete nebo jste ji neobdrželi, budou vše k dispozici i ve volební místnosti.
  • Do obálky vhazujete pouze jeden lístek s vaší favorizovanou stranou. Na něm můžete zaškrtnout maximálně 4 kandidáty, které preferujete. Obálky s více lístky nebo preferenčními hlasy jsou považovány za neplatné.
  • Pokud nebudete v době voleb v okolí svého bydliště a máte zařízený volební pas, tak si dejte pozor. Na rozdíl od voleb do sněmovny totiž nelze volit po celé republice, ale pouze ve vašem volebním obvodu nebo kraji.

Související články

Další články