Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Volby 2020 skončily: Hlasovalo zhruba 40 procent lidí, koronavir účast příliš neovlivnil

Volby skončily, sčítají se hlasy.
Zdroj: Profimedia.cz
krajské volby 2020
V pátek a sobotu proběhly krajské a senátní volby 2020. Poslední možnost hlasovat měli lidé do dnešních 14 hodin. Volební místnosti jsou nyní uzavřeny a komisaři sčítají hlasy. Účast byla přibližně třetinová, tedy obdobná jako v roce 2016, spíše trochu vyšší.

V pátek ve 14 hodin započaly volby do krajských zastupitelstev a do třetiny Senátu. Volební místnosti se uzavřely ve 22 hodin a znovu se otevřely opět v sobotu v 8 hodin ráno. Ve 14 hodin pak bylo hlasování ukončeno.

Aktuálně probíhá sčítání hlasů. Výsledky krajských a senátních voleb by mohly být zveřejněny dnes ve večerních hodinách. Celkové vítězství obhajovalo hnutí ANO. Na třetině území republiky si pak vybrali senátory nebo alespoň finalisty souboje o 27 míst v horní komoře parlamentu. Nejvíce senátních křesel obhajovala ČSSD.

Účast zejména v krajských volbách bude podle zjištění ČTK od volebních komisařů pravděpodobně vyšší než před čtyřmi lety. Tehdy přišlo hlasovat zhruba 35 procent lidí, nyní se pohybuje kolem 40 procent.

Kvůli šířícímu se koronaviru v České republice byla ve středu otevřená i drive-in stanoviště pro osoby, které musí být v karanténě. Celkem z auta volilo 3672 lidí.

K celkovému vítězství mělo v krajských volbách podle průzkumů nejlépe nakročeno vládní hnutí ANO. Je ale pravděpodobné, že stejně jako v roce 2016 neobsadí všechna hejtmanská křesla. Předseda vlády a ANO Andrej Babiš počátkem září uvedl, že by považoval za úspěch, kdyby hnutí stejně jako před čtyřmi lety vyhrálo v devíti ze 13 krajů. Tehdy získalo 176 z 675 mandátů. Volební vítězství ale přetavilo jen v pět hejtmanských křesel.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy