Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Volby 2020: Do drive-inů jezdí lidé z karantény, bez občanky a potvrzení máte smůlu

Volby 2020: Do drive-inů jezdí lidé z karantény, bez občanky a potvrzení máte smůlu
Zdroj: profimedia.cz
koronavirové volby
Krajské a senátní volby započnou sice až v pátek, ale ti, kteří jsou kvůli koronaviru zavření v karanténě, mohou hlasovat už ve středu. K tomu slouží tzv. drive-in stanoviště, které najdete v každém okresu minimálně jedno. Pro ty, kteří by ani tuto možnost z auta nemohli využít, existuje varianta využití speciální volební komise.

Na drive-in stanovištích se lidé, kteří jsou jinak v karanténě, objevovali už po 7. hodině ráno. Například ústečtí policisté dohlížejí na to, aby se u stanoviště nevytvářely fronty. Před volbou na parkovišti se Češi musí prokázat občanským průkazem a také potvrzením o karanténě, ať už je od hygienika nebo lékaře.

V Jihlavě jen půl hodiny po otevření stanoviště nastal problém. Jeden ze čtyř lidí, kteří přijeli volit z auta, neměl potřebné dokumenty a odvolit nemohl. Další tři odjížděli už bez hlasovacích lístků.

Jak volit z auta na stanovištích

Stanoviště budou otevřena už od 7 ráno do 15 hodin. Tímto způsobem bude moci volit zhruba 16 tisíc českých voličů, kteří jsou kvůli koronaviru v karanténě. Aby však mohli lidé tímto způsobem hlasovat, musí o to požádat na speciální telefonní lince svého krajského úřadu a měli by to, dle ministerstva vnitra, stihnout do čtvrtka do 20:00.

Nejdřív se voliči prokážou na drive-in stanovišti, musí mít samozřejmě roušku. Pak zajedou do prostoru pro úpravu hlasovacích lístků, ty vloží do obdržené obálky a šup s ní do volební schránky.

Pro ty, kteří kvůli koronaviru 'uvízli' v sociálních zařízeních, byla vytvořena další alternativa. Ve čtvrtek či v pátek je navštíví speciální volební komise. Jinak všichni ostatní, včetně těch v karanténě, za kterými přijde speciální volební komise, budou volit v časech od 14 do 22 hodin v pátek a od 8 do 14 hodin v sobotu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy