Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Vojtěch zvažuje tvrdší pravidla: Restaurace budou muset kontrolovat bezinfekčnost hostů

Vojtěch zvažuje tvrdší pravidla: Restaurace budou muset kontrolovat bezinfekčnost hostů
Zdroj: Profimedia
přehled

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zvažuje, že by bezinfekčnost návštěvníků na covid-19 musely kontrolovat i restaurace. Jejich zástupci, s nimiž jednal, o to podle něj sami mají zájem a někteří k tomu přistoupí dobrovolně. Dosud byla povinnost mít negativní test, potvrzení o prodělání nemoci nebo absolvování očkování na návštěvnících restaurací. Když se o povinnosti diskutovalo v květnu před otevřením restaurací, provozovatelé ji odmítali.

S mobilní aplikací pro uložení a kontrolu covid certifikátů to bude jednodušší, řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) k jejímu představení.

"Domluvili jsme se, že by se to i v restauracích začalo používat více. Zatím na dobrovolné bázi. Není vyloučeno, že bychom to zavedli jako povinnost. V tuto chvíli to ještě zvažujeme," řekl ministr.

Dříve povinnost provozovatelé odmítali, dnes k ní někteří přistupují dobrovolně

Restaurace mohly od 17. května otevřít venkovní posezení, od konce května i vnitřní prostory. Původně byla ohlášená podmínka, že při vstupu se bude kontrolovat negativní test nebo další potvrzení o bezinfekčnosti. Podnikatelé to kritizovali s tím, že nemají pro vymáhání takového dokladu či pro vykázání hosta z podniku oporu v zákonu.

Zástupci gastronomie následně domluvili s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou, že v restauracích by mohlo místo kontroly testů na koronavirus stačit vyvěsit sdělení, že obsluhováni budou jen hosté splňující podmínky ministerstva zdravotnictví. Odpovědnost tak nepadla na provozovatele podniků, ale na zákazníky.

Podle ministra provozovatelům vadilo, že by museli lidem kontrolovat různé papírové doklady o očkování či testu. Nově spuštěná mobilní aplikace Tečka, do které lze certifikát o očkování, doklad o prodělání nemoci nebo o negativním testu uložit, bude podle něj dostatečně jednoduchá a rychlá, aby mohli bezinfekčnost kontrolovat. K tomu slouží partnerská aplikace čTečka.

Aplikace Tečka

Za první den si aplikaci Tečka pro uložení certifikátu podle ministra stáhlo více než 280.000 lidí. Funguje buď pasivně pro uložení vydaného certifikátu, nebo je aktivně propojená s databází Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a o výsledky nového testu nebo podanou vakcínu se sama automaticky aktualizuje. Stejně jako aplikací je ale možné dál prokazovat bezinfekčnost i papírovým dokladem.

Podle zástupců Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) by mohla v průběhu července být rozšířena i o možnost zkontrolovat si podmínky v jiných zemích, například před dovolenou.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy