Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Vojtěch Vondráček ze Stockholmského syndromu to má v rodině: Tatínek je slavný herec

Zdroj: Česká televize
+ Dalších 10 fotografií
Stockholmský syndrom
V neděli večer jsme mohli na obrazovkách České televize sledovat první díl minisérie Stockholmský syndrom. Jednu z hlavních postav ztvárňuje mladý Vojtěch Vondráček, který se nám představil jako sígr nemající hranice. Jaké to pro něj bylo hrát záporáka a co se při hraní naučil nového?

Česká televize v poslední době hodně boduje s novými kriminálkami světové úrovně. V neděli byla uvedena první část dvoudílné minisérie Stockholmský syndrom. Ihned po odvysílání začali diváci jásat, protože snímek režiséra Dana Svátka je velice zaujal.

Co je Stockholmský syndrom

Stockholmský syndrom je specifická pozitivní emoční i afektivní vazba a závislost oběti na pachateli. V praxi to znamená, že si například rukojmí vytvoří ke svému únosci pouto a má ho za svého ochránce. To může přerůst až v beznadějnou zamilovanost. Termín Stockholmský syndrom vymyslel americký psychiatr Frank Ochberg už v roce 1973 na základě bankovní loupeže ve Švédsku, při které se vyvinul milostný vztah mezi jedním z pachatelů a jednou z rukojmí.

Sígr Lukáš Kulhánek

Bylo nám představeno několik hlavních postav a jednou z nich je i Lukáš Kulhánek, kterého si zahrál Vojtěch Vondráček. Jeho postava je tajemná a samozřejmě záporná. Účelem bylo vykreslit Kulhánka co nejvíce arogantního, aby diváci ihned poznali, co je ten kluk zač. Pohybuje se za hranicí zákona a účastní se obchodu s bílým masem.

Jaké bylo hrát takového lumpa? „Dlouho jsem nevěřil, že skutečně nenajdeme jediný moment, ve kterém by se mohlo v postavě Lukáše Kulhánka objevit malé světýlko a obhájit jeho chování, ale nenašlo. Cesta k tomu, jak ukázat skutečného sígra, kterému bych i já měl chuť dát pár facek už od prvního pohledu, vedla přes strach. Strach ze všech, ze všeho a především strach z nevyzpytatelnosti svého vlastního chování,“ popisoval Vojtěch.

Nová zkušenost

Role Lukáše Kulhánka Vojtěcha obohatila o nové zkušenosti. Krom toho, že si vyzkoušel, jaké je to hrát záporáka, se mu naskytla možnost sledovat reakce skutečných lidí.

„Především jsem si krásně vyzkoušel, jak šaty a v tomto případě i auto dělají člověka. Pokaždé, když jsem čekal s řetězem na krku a s novým bavorákem někde za rohem od placu, dočkal jsem se poznámek kolemjdoucích,“ vysvětloval Vondráček.

„Poser se ze sebe! Co si o sobě myslíš, blbečku?“ pořvávali na něho lidé, aniž by udělal cokoli. Vojtěch ještě dodal, že si konečně pořádně prozkoumal Ostravu.

Skutečný Vojtěch Vondráček

Vojta měl k herectví blízko už od dětství. Narodil se v Praze známému českému herci a dabérovi Janu Vondráčkovi, který zazářil například ve snímku Příběh kmotra, úspěšných filmů a seriálů za sebou má ale desítky. Vojtěch od dětství hostuje v Divadle v Dlouhé, kde působí právě i jeho otec.

Vystudoval SOŠ Stříbrského, obor animovaná tvorba a fotografie. Vojtěch hodně působí na divadelních prknech, ale krom toho například namlouvá i audioknihy.

V televizi má za sebou již několik epizodních postav například v televizních seriálech Gympl s ®učením omezeným nebo Vraždy v kruhu.

Na pokračování Stockholmského syndromu se můžeme těšit už v neděli večer na obrazovkách České televize.

Související články

Další články