Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Vojtěch: Uznávat se budou už jen PCR testy, rakouskou cestu ale odmítli

Adam Vojtěch: Uznávat se budou jen PCR testy
Zdroj: Profimedia
Covid-19

Kabinet v demisi po souhlasu AntiCovid týmu přijme opatření, podle kterého se nadále nebudou uznávat antigenní testy a samotesty na covid-19, ale pouze nejspolehlivější PCR testy. Na Twitteru to dnes uvedl Adam Vojtěch. Stanovisko týmu koalice Spolu k opatřením, která si nynější vláda vyžádala s ohledem na blížící se výměnu vlády, však Vojtěcha zklamalo. V doporučení podle nejsou nové konkrétní kroky. 

Nic nového pod sluncem, říká Vojtěch

Možné změny v opatřeních probírala v pátek vláda v demisi, následně o nich ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (35) jednal se zástupci budoucí vládní koalice, kterou tvoří Spolu a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN).

AntiCovid tým odpoledne uvedl, že se shodl na návrzích, které ještě předložil k posouzení Národnímu institutu pro zvládnutí pandemie. Vznik institutu inicioval budoucí kabinet, je v něm 28 odborníků z různých oborů.

Návrhy předložil AntiCovid tým Vojtěchovi, který dnes uvedl, že ho obsah stanoviska zklamal. "Říkají hlavně to, co dělat nemáme. V doporučení, co naopak dělat máme, nevidím žádné nové, konkrétní kroky, které bychom aktuálně už nedělali," uvedl Vojtěch.

Cestou Rakouska nepůjdeme

Odborníci budoucí koalice podle ministra v demisi odmítli rakouský systém, kdy například na kulturní a sportovní akce nebo i do restaurací mohou jen lidé, kteří mají očkování nebo jsou do půl roku po prodělání nemoci. Systém naopak neumožňuje prokázat se negativním testem. 

"Nechtějí jít cestou boje s epidemií jako v Rakousku, ale souhlasí se zrušením samotestů a antigenních testů, pokud je pro PCR dostatečná kapacita," uvedl Vojtěch.

Protože kapacitu PCR testů považuje za dostatečnou, kabinetu předloží opatření, podle kterého bude možné prokazovat se jen PCR testem, doplnil. Vojtěch v pátek hovořil o tom, že by vláda v demisi měla opatření schválit v úterý, dnes však uvedl, že opatření předloží vládě v pondělí.

Související články

Další články