Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Vojtěch školil Blatného kvůli jeho řečem o očkovaných a jejich infekčnosti: Co na to odborníci

Zdroj: profimedia.cz
Vakcína
Jan Blatný vyvolal pozdvižení, když v úterý prohlásil, že naočkovaní lidé nemohou přenášet nemoc. Sám ministr zdravotnictví tak šířil nepravdu. Řada odborníků, včetně Státního ústavu pro kontrolu léčiv ale varovala, že něco takového není potvrzeno. Uvedení na pravou míru tak od Blatného na středečním jednání zdravotního výboru ve Sněmovně překvapivě vyžadoval bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Bývalý ministr zdravotnictví musel opravovat toho současného. Takový moment nabídlo středeční jednání zdravotního výboru ve Sněmovně, kde Adam Vojtěch požadoval po Janu Blatném, aby opravil své tvrzení, že očkovaní lidé nemohou přenášet koronavirus

"Bylo by dobré uvést na pravou míru, zda může být očkovaný člověk infikován, aby se podle toho očkovaní mohli řídit a třeba nenavštívili své prarodiče, kteří ještě vakcínu nedostali a mohli by se nakazit,“ řekl Vojtěch směrem k Blatnému. Odborníci se totiž shodují, že zatím není prokazatelně jasné, zda očkovaní lidé nemohou přenášet koronavirus.

Překvapený Blatný tak obrátil. „Očkovací látka není na světě tak dlouho, abychom mohli přesně říct, jestli bude očkovaný člověk částečně vylučovat virus,“ odpověděl ministr zdravotnictví svému předchůdci.

Vliv na infekci se netestoval

Ačkoliv testy jednoznačně prokázaly, že vakcína Comirnaty od firem BioNTech a Pfizer dá očkovanému imunitu proti covidu, zatím není jasné, zda takový člověk nemůže nákazu přenášet. „I když vakcíny chrání před chorobou, nemusí nutně snižovat přenos,“ upozorňují ve své studii virolog Malik Peiris a epidemiolog Gabriel Leung z univerzity v Hongkongu. Podle nich se totiž při testech vakcín v současnosti zkoumá pouze to, zda zabrání propuknutí nemoci, ale nikoliv jejich vliv na infekci.

Nedostatek informací ohledně šíření viru očkovanými lidmi ostatně potvrzuje i Státní ústav pro kontrolu léčiv. „Vliv očkování vakcínou Comirnaty na komunitní šíření viru SARS-CoV-2 není doposud znám. Zatím není známo, kolik očkovaných lidí může nadále být přenašečem a šiřitelem viru,“ uvádí ústav.

Opatření platí i pro očkované

To je ostatně také jeden z důvodů, proč očkovaní lidé prozatím nemohou odložit roušku. "Pro očkované osoby prozatím platí stejná přijatá protiepidemická opatření (celostátní či regionální) jako pro osoby neočkované. Do získání údajů o účinnosti vakcinace v prevenci asymptomatické infekce a v prevenci přenosu infekce nejsou očkované osoby zbaveny povinnosti karantény po kontaktu s covid-19 pozitivní osobou," upozorňuje Česká vakcinologická společnost.

Související články

Další články