Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Vojtěch řekl, kdy se zbavíme roušek, Kubek má jasno, z jakých řad bude nejvíc obětí

Adam Vojtěch: Zrušit opatření bude možné při proočkovanosti 75 procent lidí.
Zdroj: profimedia
debata

Zrušit nošení roušek a další opatření pro hromadné akce bude možné, až se naočkuje proti covidu-19 asi 75 procent populace, řekl v neděli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Odhaduje, že by se toho mohlo dosáhnout do konce podzimu. Podle prezidenta České lékařské komory se dosáhne kolektivní imunity, až očkovanost dosáhne 85 až 90 procent.

V Otázkách Václava Moravce v České televizi se v neděli sešli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a šéf České lékařské komory Milan Kubek.Podle Vojtěcha nyní má dokončené očkování proti koronaviru v celé zemi asi 54 procent lidí. Ke zrušení některých opatření, jako je nošení roušek nebo omezení hromadných akcí, je podle něj potřeba mít naočkovaných nejméně 75 procent populace. Podle Kubka se dosáhne kolektivní imunity, až očkovanost dosáhne 85 až 90 procent.

"Ta opatření můžeme zrušit za předpokladu vyšší proočkovanosti, to je to sdělení, které dnes máme. I v kampani říkáme pojďme to dotáhnout aspoň na 75 procent pročkovanosti a pak se můžeme bavit stejně jako v ostatních zemích o zrušení těch opatření," řekl Vojtěch.

Podle něj by se to mohlo týkat uvolnění povinného nošení roušek ve vnitřních prostorech a dalších opatření na hromadných akcích. Na těch se nyní například omezuje kapacita, mají se dodržovat rozestupy a předkládat testy na covid-19 nebo jiné potvrzení o bezinfekčnosti.

Vojtěch: Kolektivní imunity dosáhneme během podzimu

S dosažením kolektivní imunity počítalo ministerstvo zdravotnictví původně do konce srpna. Původní cíl byl 70 procent očkovaných, kvůli nakažlivější mutaci delta (původně indické) se ale podle ministra navýšil na 75 procent. "Já myslím, že to je reálné během podzimu," řekl. Podle něj jde o to, aby se lidi podařilo o nutnosti očkování přesvědčit. O povinném očkování se nyní neuvažuje, dodal ministr.

Kubek v dosažení 75 procent očkované populace do konce podzimu nevěří. Tento cíl je podle něj navíc nedostatečný. "Původní varianta měla reprodukční číslo takové, že kolektivní imunita se odhadovala při 70 procentech. Ta mutace delta vyžaduje 85 až 90 procent lidí, kteří jsou očkovaní nebo nemoc prodělali," uvedl. "Já si tedy myslím, že nemáme šanci té kolektivní imunity letošní sezonu dosáhnout, ale musíme se snažit, aby co nejvíce lidí bylo naočkováno a co nejvíce lidí šlo na posilující (třetí) dávku, aby dopady vlny, která se rozjíždí v současnosti, byly co nejnižší," řekl. S předsedou sněmovního zdravotnického výboru Vlastimilem Válkem (TOP 09) se shodl na tom, že zájem o očkování klesá a motivace nyní moc nezabírá.

Kubek žene skupinu 60+ na očkování

„Co je strašně důležité, a co rozhodne, je to, že ve věku 60+ nebylo 530 tisíc lidí očkováno. To je kritická skupina, která rozhodne o tom, jak se budou naplňovat počty hospitalizovaných a počty vážných případů,“ řekl Kubek s tím, že logicky nejvíce budou umírat neočkovaní.  "Běžte se naočkovat dříve, než si vás covid najde,'“ uzavřel šéf lékařů.

Testy v sobotu potvrdily 205 nových případů onemocnění covid-19 v zemi, což je nejvyšší denní nárůst za víkendový den od konce května. Reprodukční číslo se 11. den v řadě drží nad hodnotou jedna, což znamená, že epidemie zrychluje. Plně naočkovaných je 5 777 999 lidí, tedy přibližně 54 procent celkové populace České republiky.

Související články

Další články