Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Vojtěch představil systém semafor pro okresy: Opatření budou podle stupňů, Praha je ve žlutém

Vojtěch představil systém semafor pro okresy: Opatření budou podle stupňů, Praha je ve žlutém
Zdroj: eXtra.cz
+ Další 4 fotografie
Opatření
Jak dobře víte, pro rozpoznání rizikových a nerizikových zemí, kde se vyskytuje koronavirus, byl vytvořen tzv. semafor. Tuto metodu představil Adam Vojtěch (33) i pro české okresy. Jde o čtyřstupňový systém, kterým se hygienici budou řídit při vyhlašování omezení a opatření proti šíření nákazy.

Původně chtěl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přijít s tzv. semaforem pro celé kraje. Nakonec půjde o jednotlivé okresy. "Jsou tady kraje, které jsou velmi velké z hlediska počtu okresů a rozmanitosti epidemiologické situace, nebylo by efektivní hodnotit kraj jako celek," popsal ministr Vojtěch. Dodal, že půjde o čtyřstupňový semafor

  • Nulový stupeň znamená, že na místě není žádné riziko nebo jen sotva znatelné riziko přenosu koronaviru v daném okresu.
  • Zelený stupeň je, že se v daném okresu vyskytuje nákaza jen ojediněle, a to bez komunitního přenosu.
  • Komunitní přenos nákazy, tedy mezi lidmi, je ve žlutém stupni.
  • Červený, tedy čtvrtý, stupeň je okres, kde přetrvává či narůstá komunitní přenos.

Jak budou vypadat opatření

Ministr na tiskové konferenci uvedl, že bude záležet hlavně na epidemiolozích. "Je to rámcové opatření, stále tu klíčovou roli mají epidemiologové a hygienické stanice," vysvětlil Vojtěch. Pokud se okres ocitne například ve žlutém stupni, kde je Praha, omezí se hromadné akce, budou zakázány návštěvy ve zdravotnických zařízeních nebo dojde k omezení otevírací doby restaurací a hospod.

U červeného stupně se může zavést nošení roušek nebo také omezení volného pohybu - chodit by se tak mohlo jen na nákup, k lékaři a do práce, jako tomu bylo za doby nouzového stavu. Mapu okresů a jejich stavu začne ministerstvo zveřejňovat během příštího týdne.

Související články

Další články