Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Vojtěch nevylučuje další zpřísnění opatření: Na lidi bez roušek chce hnát policii

Vojtěch nevylučuje další zpřísnění opatření: Na lidi bez roušek chce hnát policii
Zdroj: Showpix.cz
opatření
Za poslední dny padají rekordy v denním přírůstku nově nakažených. Sotva byla zavedena různá nová opatření, jež mají zabránit šíření koronaviru, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch už hovoří o dalších. Jestliže se situace nezlepší, opatření budou přísnější. Vojtěch nevylučuje, že by od příštího týdne mohly být povinné roušky na venkovních akcích. Zároveň vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka, aby pověřil policisty, ať se více zabývají lidmi, jež nenosí roušku v místech, kde je to povinné.

Zdá se, že si zákeřný koronavirus dal přes léto pauzu a na podzim se podle předpovědí vrátil v ještě větší síle. V Česku za uplynulé dny přibývá denně přes tisíc případů. Ve středu denní přírůstek nově nakažených poprvé přesáhl 2000. V zemi se proto zavádí nejrůznější opatření, která mají šíření koronaviru zabránit.

Někteří si však myslí, že je covid-19 jen lehká chřipečka, která se dá v klidu překonat. Pak jsou tu tací, kterým se nelíbí, jak jsou vládní opatření chaotická. V důsledku rychle měnících se opatření jsou lidé zmatení a pak neví, co vlastně platí a co ne. Ve čtvrtek po poledni Vojtěch svolal tiskovou konferenci, na které například oznámil, že roušky budou povinné i ve třídách, více zde. Česko ještě ani nestihlo vstřebat nově zavedená opatření a mezitím ministr zdravotnictví Adam Vojtěch upozorňuje, že opatření budou ještě přísnější.

Roušky venku?

Když se koronavirová situace nezlepší, ministerstvo zdravotnictví přistoupí k dalším opatřením. K tomu by podle Adama Vojtěcha mohlo dojít už příští týden. "Pokud se ta situace nebude zlepšovat, přijdou příští týden další opatření," reagoval na dotaz Novinek ministr zdravotnictví.

Od příštího týdne by například mohly být nově povinné roušky na venkovních akcích a zároveň by se mohla snížit jejich kapacita. Mimo to by se také mohli omezit sociální kontakty zajištěním rozestupů, třeba v restauracích. "Chceme se vyhnout lockdownu. Nemohu ale vyloučit, že dojde ke zpřísnění. To by se týkalo shromažďování tak, abychom preventovali sociální interakce, které jsou nejrizikovější," řekl Vojtěch.

Podle Vojtěcha se však už roušky venku plošně nosit nebudou. "Pokud jde o roušky venku, tak to nemá moc smysl. Dohodli jsme se s epidemiology, že je tam zavádět nechceme," doplnil Vojtěch. Nicméně v dnešní koronavirové době není nic jisté, protože když Andrej Babiš tvrdil, že plošná opatření nebudou, netrvalo dlouho a vše bylo jinak.

Policie má více kontrolovat nenosiče

Ministru zdravotnictví se nelíbí, že lidé porušují opatření a záměrně nenosí roušky. "V této době nejsem tolik venku, ale spíše sleduji sociální sítě. Nezdá se, že by to všichni dodržovali zodpovědně. Šití roušek ze záclon neukazuje úplně na nějakou odpovědnost lidí," pronesl ministr zdravotnictví.

Vyzývá proto nenosiše roušek, aby opatření dodržovali. Vojtěch také požádal ministra vnitra Hamáčka o apelování na policii, aby více dohlížela na lidi. "Nevím jestli je takový problém nosit roušku a zabránit šíření kapének, a vůbec to zlehčovat. Požádal jsem pana Hamáčka, aby se skutečně zaměřila policie na kontrolu dodržování roušek. Pro nás je to naprosto zásadní, je to jediná prevence, kterou máme, když nemáme vakcínu. Prosím, aby skutečně povinnosti lidé dodržovali," zakončil Vojtěch.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy