Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Vojtěch nevěří datům o počtu nakažených, další státy vyřadily Česko z bezpečných zemí

Vojtěch nevěří datům o počtu nakažených, další státy vyřadily Česko z bezpečných zemí
Zdroj: profimedia
Koronavirus
Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je nutné aktualizovat informace o počtu nakažených v Česku. Čísla jsou nepřesná, tudíž pro veřejnost prý nejsou klíčová. Kvůli rostoucímu počtu nově nakažených navíc Lotyšsko a Estonsko vyřadily Českou republiku ze seznamu bezpečných zemí.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch promluvil v rozhovoru pro televizi Nova o současném počtu nakažených koronavirem Podle jeho slov data potřebují audit, neb informace o počtu nakažených není pro veřejnost klíčová.

Nepřesná čísla

"Těch pět tisíc případů je třeba brát trošku s rezervou, já jsem dnes zadal audit těch dat, protože máme podezření, že jsou v těch celkových datech necháváni i vyléčení pacienti," pronesl Vojtěch.

Svými výroky ovšem pobouřil řadu opozičních politiků. Nechápou, jak je možné, že si vláda může dovolit vyhlašovat celoplošná opatření na základě dat, kterým nevěří ani samotný ministr.

"Já si myslím že to jednoznačně snižuje důvěryhodnost obyvatelstva, že naše zdravotnictví má tyto věci pod kontrolou. Vyplývá z toho ale, že prostě nemá," reagoval na Vojtěchova slova Bohuslav Svoboda

Česko není bezpečné

Zatímco Vojtěch nedůvěřuje číslům o počtu nakažených, podle kterých se rozhoduje o mimořádných opatřeních, další dva státy vyřadily Českou republiku ze seznamu bezpečných zemí. Nově budou muset Češi do dvoutýdenní karantény po překročení hranic s Lotyšskem a Estonskem, informovalo ministerstvo zahraničí.

Tyto země se tak rozhodly, protože v Česku stále přibývá nově nakažených koronavirem Problém podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka nastává kvůli tomu, že jednotlivé země EU mají různý koeficient, podle něhož ostatní státy zařazují do svých seznamů.

"Někteří mají tu hranici na deseti případech na sto tisíc obyvatel, někteří na 50 případech. Chci s kolegy z EU jednat o sjednocení nebo alespoň přiblížení této hranice pro celou EU," uvedl Petříček.

Související články

Další články