Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Vojtěch má problém: Dodavatel respirátorů ministerstva se prokázal padělanými papíry

Vojtěch má problém: Dodavatel respirátorů ministerstva se prokázal padělanými papíry
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
falšování
Na počátku epidemie koronaviru v České republice byl obrovský nedostatek roušek a dalších ochranných pomůcek. Lanškrounská firma La Factory, která donedávna nevykazovala žádné zisky, se později stala největším dodavatelem ochranných potřeb pro ministerstvo zdravotnictví. S firmou La Factory je to ještě složitější, než se zdá. Při první dodávce medicínských respirátorů firma doložila certifikát od polské laboratoře, která však potvrdila, že je falešný. Upozornil na to web Seznam Zprávy.

Podle webu Seznam Zprávy majitel La Factory Radek Švec přiznal, že před epidemií o respirátorech skoro nic nevěděl. Pro ministerstvo zdravotnictví však firma dodávala ochranné potřeby už od druhé poloviny března. Z řady objednávek za téměř miliardu korun sešlo, protože podle Adama Vojtěcha polomasky nesplňovaly deklarovanou kvalitu. MZ i tak firmě zaplatilo 471 milionů a na dvě objednávky prý ještě čekají.

Padělky od čínských firem

Web Seznam Zprávy si od ministerstva vyžádal veškeré certifikáty shody, které Švec doložil. Řada z nich nesplňovala evropské podmínky a certifikát doložený k první objednávce na milion medicínských masek od La Factory pro MZ byl dokonce falešný. Certifikát shody měl razítko polské laboratoře ICR, ta však už dříve informovala o tom, že je řada čínských firem padělala. Laboratoř uvedla, že nikdy nevydala certifikát shody, který byl předložen majitelem firmy La Factory ministerstvu zdravotnictví.

"Tento certifikát byl pravděpodobně vydán čínskou firmou Shanghai MICEZ Equipment Testing, která je nám známá z mnoha zfalšovaných certifikátů," informoval Seznam Zprávy ředitel polské laboratoře Rafał Kalinowski. Podle laboratoře tak musí jít o falzifikát.

Nešlo vůbec o certifikát shody

Radek Švec, majitel firmy La Factory, popřel, že by ochranné potřeby dovážel s falešným certifikátem. Vypadalo to, že se tentokrát sekla firma, ale ta v době, kdy je Švec kontaktoval, o falšování certifikátů neměla ani ponětí. Kalinowski v laboratoři nechal vše zkontrolovat a stojí si za tím, že certifikát doopravdy nevydali. "Jak jsem říkal, nejspíš ho padělala čínská firma," uvedl.

Jakub Král ze společnosti Porta Medica, která se zabývá vzděláním a poradenstvím pro výrobce a distributory zdravotnických prostředků, uvedl, že certifikát u první objednávky není ani certifikátem shody. Prý jde o certifikát systému řízení kvality. Ani další certifikáty nebyly relevantní nebo nebyly certifikátem shody.

Vojtěch dává ruce pryč

Adam Vojtěch se k La Factory nehlásí. MZ prý předmětné ochranné pomůcky na trh neuvádí. Pro Seznam Zprávy uvedl, že to nezajišťuje kupující ale dovozce do EU. „Buď je u daného výrobku posouzena shoda, anebo si požádá o výjimku orgán dozoru, tedy ČOI,“ vysvětlil Vojtěch. Žádost o výjimku La Factory podala až 7. května.

Majitel lanškrounské firmy tvrdí, že nechal vše testovat ve Výzkumném ústavu bezpečnosti práce. Podle Krále kvalita ochranných pomůcek majitele neopravňuje k tomu, aby je uváděl na trh nelegálním způsobem. MZ minulý týden rozeslalo dodavatelům požadavek, aby doložili a prokázali legálnost dodaných produktů. Pokud nebudou, Vojtěch svůj resort plánuje bránit i trestněprávní cestou.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy