Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Vojtěch chce vytvořit páteřní síť laboratoří: Výsledky testů na koronavirus budou do 48 hodin

Vojtěch chce vytvořit páteřní síť laboratoří: Výsledky testů na koronavirus budou do 48 hodin
Zdroj: archiv Adama Vojtěcha
+ Další 2 fotografie
covid-19
Vojtěch v uplynulých dnech řešil kapacitu testování na covid-19. V úterý jednal s řediteli nemocnic, sešla se také nová vládní Rada pro zdravotní rizika. Vojtěch po jednáních řekl, že kapacita testů by měla být nejméně 15 tisíc denně, tedy zhruba dvojnásobek oproti současnému stavu. Rozšíření kapacit by mělo vyjít na miliony.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch není spokojený s úrovní testování na koronavirus v Česku, přesněji mu jde o soukromé laboratoře, které podle jeho slov nedodávají výsledky rychle a spolehlivě. Výsledky by podle něj rozhodně neměly být až za pár dnů.

"Tento dokument je velmi komplexní. Snaží se, abychom byli připraveni na případnou druhou vlnu epidemie," uvedl Vojtěch hned na začátku konference, kde s ním byla i hlavní hygienička Jarmila Rážová a šéf Laboratorní skupiny ve Vojtěchově resortu.

Strategie je přípravou na případnou druhou vlnu

V zemi má být zavedena páteřní síť laboratoří, kde se lidé mohou nechat otestovat na koronavirus. "V každém kraji musí být minimálně jedna laboratoř z páteřní sítě laboratoří. Je nutné, aby tyto páteřní laboratoře byly připraveny testovat od pondělí do neděle nepřetržitě, aby tam nebyla žádná velká prodleva," vylíčil svou představu ministr.

Síť by měla fungovat sedm dní v týdnu a pacienti díky tomu budou otestováni včas a spolehlivě. Některé soukromé laboratoře, kde se lidé mohou nechat testovat, totiž o víkendu nefungují. Výsledky by díky strategii a páteřní síti mohly být dostupné do 48 hodin. Adam Vojtěch je toho názoru, že elektronické nástroje tzv. chytré karantény jsou spolehlivé a funkční.

Nespokojenost ministerstva

Ale právě testovací laboratoře jsou v některých případech ta problémová část - hlavně ty soukromé. Z pohledu ministerstva někdy nepracují dost rychle a nejsou tak spolehlivé. "Nesmí se stávat, že výsledky covid-testů budou poskytnuty až za několik dní. Skrze přímo řízené organizace proto nastavujeme spolehlivou a dostupnou testovací síť," napsal na Twitter.

Vojtěch je toho názoru, že české laboratoře dokážou udělat i 17 tisíc testů na koronavirus denně. Páteřní síť by mohla umožnit tento počet ještě navýšit, což by pochopitelně dokázalo pokrýt mnohem větší plochu a odkrylo by se více nakažených jedinců. Bude také pokračovat testování kolektivní imunity, což je podle ministra na místě.

Související články

Další články