Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Vojta Dyk o natáčení filmu Il Boemo: Mysliveček byl megastar, jako Michael Jackson té doby

Vojtěch Dyk hraje v chystaném snímku Il Boemo hudebního skladatele Josefa Myslivečka.
Zdroj: se souhlasem Richarda Hodonického
+ Další 3 fotografie
film
Už příští rok zamíří do kin nový historický film Il Boemo, který mapuje osud skladatele 18. století Josefa Myslivečka. Životní příběh barokního umělce, jehož postavu ve filmu hraje Vojtěch Dyk, režisér Petr Václav natáčí v Itálii a v Čechách. V těchto mrazivých dnech se točí scény v pražských exteriérech, kde se Mysliveček narodil a žil.

„Praha je důležitou součástí celého příběhu, protože i přes svůj pobyt v Itálii měl Josef Mysliveček se svým rodným městem neustálý kontakt. Ve scéně, kterou dnes natáčíme, se Mysliveček vrací za svým bratrem-dvojčetem do Sovových mlýnů, kde Jáchym žil,“ říká režisér filmu Petr Václav

Natáčení Il Boemo v Praze

V České republice se začalo filmovat 4. září v Klášteře sester premonstrátek v Doksanech, další scény jsou z pražských paláců Martinického, Colloredo-Mansfeld a z prostor zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou, zámku v Bučovicích a z brněnského Mahenova divadla. Nejsložitější a nejvýpravnější část českého natáčení, včetně komplikované kaskadérské scény, pak proběhla ve Stavovském divadle. Poslední záběry v Čechách vzniknou v bývalém cisterciáckém klášteře v Plasích 9. a 10. prosince.

Vojta Dyk v roli Myslivečka

Na tiskové konferenci k filmu Il Boemo se Vojta Dyk (35) rozpovídal o tom, jak k roli barokního skladatele přišel. „Jsem takhle s rodinou na dovolené a volá mi Václav Luks a tak říkám, no tak mu to vezmu, klukovi. Zrovna jsme měli polední klid a Vašek se mě zeptal, jestli bych si nechtěl za 14 dní zahrát Václava Myslivečka. A tak jsem tady,“ smál se Dyk.

Sám herec, ale prozradil, že před samotným natáčením o Myslivečkovi skoro nic nevěděl. „Neznamená to však, že se teď ze mě stal odborník na Myslivečka, ale jsem rád, že se naše cesty mohly nějak protnout,“ dodal.

Mám takovou kacířskou myšlenku, že Mysliveček byl mnohem hlubší než Mozart. Přijde mi škoda, že na to, jaká to byla obrovská mega star, jako Michael Jackson (62) té doby, tak o něm většina Čechů ví velmi málo. Třeba tento náš film dopomůže tomu, abychom si začali opět vážit našeho českého písečku,“ řekl Dyk.

Autentičnost při natáčení filmu Il Boemo

„Na začátku jsme si s Petrem řekli, že paruky a kostýmy všeobecně musí vypadat co nejpřirozeněji. Abychom si nehráli na nějaké krásné francouzské filmy. Když jsou hercům někde ve filmu vidět vlasy, nebo jim pudr padá z paruky, tak je to v pořádku, takhle to bylo. Nebyla to čistá doba a podle toho také ty paruky vypadají,“ řekla kostymérka Andrea McDonald.

Stejně se přistupovalo i ke kostýmům, které navrhl italský návrhář Andrea Cavalletto. Jedny dobové šaty měl na sobě i Vojta Dyk na tiskové konferenci, která se konala venku. Sám herec uznal, že ačkoliv to nevypadá, tak mu zima není. „Ty punčošky, co mám, jsou takové funkční jégrovo spodní prádlo. Když na vás nahází všechno, co mají podle etikety naházet, tak vám opravdu zima není.“

Práce s italskými kolegy

Režisér filmu Il Boemo trval na to, že aby byl film uvěřitelný, tak Italy musí hrát samozřejmě Italové. Vojta Dyk je tak jeden z mála českých herců, kteří ve filmu hrají.

„S italskými kolegy jsem nejprve komunikoval v angličtině, ale poté, co jsem s nimi trávil dost času, tak jsem jejich jazyku začal postupně rozumět. Dokonce už jsem jim i říkal, ať na mě nenadávají, a když, tak v jiném jazyce než italštině,“ řekl s úsměvem Dyk, který chce i po natáčení ve studiu italštiny pokračovat.

Návrat do Itálie

Filmový štáb se ještě na konci tohoto týdne naposledy vrátí do Itálie. Poslední klapka padne 19. prosince v Římě. Stane se tak symbolicky ve městě, kde Josef Mysliveček podlehl těžké nemoci a zemřel prakticky v zapomnění.

Film Il Boemo vzniká za podpory Státního fondu kinematografie, Filmové nadace Praha ve filmu Prague Film Fund, Plzeňského kraje, Jihomoravského filmového nadačního fondu, Filmové nadace, italského ministerstva kultury a Slovenského audiovizuálního fondu. Koproducenty filmu jsou Česká televize - TPS Kateřiny Ondřejkové, Libor Winkler a MagicLab.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy