Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Vojta Bernatský společně s manželkou pracuje na své kondici a pomáhá planetě. Přidáte se také?

Vojta Bernatský společně s manželkou pracuje na své kondici a pomáhá planetě. Přidáte se také?
Zdroj: zalohujme.cz
+ Další fotografie
Planeta

Vojta Bernatský není pouze sportovním moderátorem, ale také nadšeným sportovcem. Společně s manželkou se udržují ve formě například během. A protože je dobré dělat něco nejen pro své tělo a zdraví, ale také pro planetu, spojují běh s prospěšným sbíráním odpadků v přírodě.


Plogging, jak se sběru odpadků při běhu říká, je čím dál oblíbenější aktivitou. Na sociálních sítích jej například podporuje také výzva #iCANrun iniciativy Zálohujme, do které se Vojta zapojil.

Výzvy nejsou cizí

„Funguje to jednoduše, stačí si s sebou na běhání vzít i pytel na odpadky a dívat se kolem sebe. Když potkáte nějaké odpadky, prostě je seberete, vezmete s sebou a nakonec vyhodíte tam, kam patří. Pro zapojení do výzvy pak stačí jen nějakou zatoulanou PET lahev či plechovku vyfotit a sdílet na sociálních sítích, aby se o výzvě dozvědělo co nejvíc lidí a z přírody tak zmizelo co nejvíc odpadků,“ vysvětluje.

Výzvy na sociálních sítích mu ale obecně nejsou cizí, například v loňském roce se zapojil do výzvy Mattoni FreeRun, jejímž cílem bylo v domácím prostředí v době lockdownu uběhnout 1 kilometr. Do té nynější se tak pustil opět s radostí.

„Výzva #iCANrun je pro mě šitá jako na míru. Nejen, že rád běhám, ale sběru odpadků při běhu se již roky věnuje i moje maminka, která žije ve Švédku, odkud plogging vlastně pochází. Jenže tam mají již od poloviny osmdesátých let zavedený zálohový systém na PET lahve a plechovky, takže tam těchto odpadků nepotkáte zdaleka tolik co u nás. Myslím, že zavedení takového zálohového systému by slušelo i České republice, to by pak naše příroda byla taky mnohem čistší,“ dodává Vojta.

PET lahve v přírodě

Na rozdíl od Švédska, kde případné odpadky z přírody rychle zmizí, u nás každý rok až 100 milionů PET lahví zůstává ležet v přírodě. Proto se Vojta rozhodl společně se svou rodinou podpořit iniciativu zalohujme.cz. Že vzorem nám nemusí být jen Skandinávie a další Evropské země dokazuje i zavedení zálohového systému na Slovensku, který se tam právě připravuje na spuštění.

A co vy pustíte se do výzvy také? Nezapomínejte, že pohyb je pro naše tělo opravdu důležitý a může pomoci i naší obranyschopnosti! A pomoc přírodě je skvělá třešnička na dortu.

Veronica Biasiol o Survivoru: Těžké to je pro obě strany, po Báře se mi stýská už teď, přiznala

Další články

Nejnovější kauzy