Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Vojáci se rozloučili s Tomášem (†42) zabitým v Afghánistánu, nechyběl Miloš Zeman

Na kbelském letišti se loučili s padlým vojákem v Afghánistánu.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
Padlý voják
Krátce před půlnocí na kbelském letišti v Praze přistál vojenský letoun, který z Afghánistánu přepravil tělo zesnulého vojáka Tomáše Procházky (†42). Zemřel v pondělí na základně Shindand po útoku vojáka v afgánské uniformě. Smutečního ceremoniálu se účastnil i prezident Miloš Zeman (74).

Česká armáda přišla v Afghánistánu o dalšího vojáka. Navzdory lékařské pomoci v pondělí podlehl zraněním rotný Tomáš Procházka. Bylo mu 42 let a měl dvě děti.

Vojenský letoun s tělem padlého Procházky přiletěl na kbelské letiště v Praze krátce před půlnocí. Smutečního ceremoniálu se kromě jeho kolegů účastnili i prezident Miloš Zeman, ministr obrany Lubomír Metnar, kardinál Dominik Duka a samozřejmě rodina.

Předtím, než byla rakev s ostatky převezena do nemocnice v pražských Střešovicích, krátce promluvil vojenský kaplan Petr Šabaka. „Věřím, že Tomáš nyní prožívá pokoj. Přál bych si, aby i v nás pokoj rozkvetl nad trn bolesti a pocity osamění. I my si, prosím, buďme vzájemně oporou v bolesti,“ pronesl během rozloučení.

Procházka vstoupil do armády v roce 2002. Začínal jako řidič, později cvičil psy a psovody. Na zahraniční misi nebyl poprvé, v roce 2003 už působil v Iráku, od roku 2008 do 2009 v Kosovu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy