Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Voda nad zlato: Lidé na Moravě jsou téměř na suchu! Musí jim stačit 100 litrů denně

Zdroj: archiv
Úmorné vedro začíná komplikovat život hlavně lidem na Moravě. Nejprve se uvedl v platnost zákaz zalévat zahrady a napouštět bazény z vodovodní sítě. To ale v nekončících parnech už nestačí. Od dnešního dne platí v šesti obcích na jižní Moravě zákaz odběru pitné vody nad sto litrů na osobu a den. Situace začíná být vážná.

„Poslední dobou jezdíme do obcí i pětkrát týdně, situace je stále horší. Navážíme přibližně 35 procent kapacity vodojemu v obcích,“ řekla portálu iDnes.cz mluvčí Vodárenské akciové společnosti Iva Šebková.

Šesti obcím na jižní Moravě nestačí místní zdroje vody pokrýt spotřebu. Jedná se o obce Běleč-Křeptov, Lažánky, Veselí, Maršov, Braníškov a Vohančice. „Na Tišnovsku je průměrná denní spotřeba vody 90 litrů na osobu. Na běžnou hygienu, vaření nebo mytí nádobí je sto litrů dostatečných,“ říká Šebková.

Zákaz odběru pitné vody nad sto litrů platí od 15. srpna. „Je potřeba, aby místní začali vnímat, jak s vodou hospodaří. Situace je tam od té doby stejná. Stále musíme vodu do obcí dovážet," dodala.

Lidé mají už delší dobu zakázáno používat pitnou vodu na zalévání zahrad, mytí aut nebo napouštění bazénů. Kdy bude všechno uvedeno opět do normálního stavu, se zatím netuší.

Související články

Další články