Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 tragédie v Mostě Clash of the Stars 5

Vlna kritiky na hlavu Radima Uzla: Ať si zvykne, že na něj muži pokřikují a plácají ho po zadku, zuří lidé

Sám by placentu nepozřel.
Zdroj: profimedia
+ Další 2 fotografie
reakce lidí
Radim Uzel (80) je sexuologem a gynekologem už desítky let, zároveň je také soudním znalcem v této oblasti a napsal několik knih, které o sexuální tématice pojednávají. Odprezentoval nespočet přednášek na různých školách a fakultách. V posledních letech se zmedializovalo a hlavně rozvětvilo řešení toho, jak je to vlastně se znásilněním, sexuálním obtěžováním a rozdílem mužů a žen. S tím souvisel rozhovor, který proběhl mezi ním a Martinem Veselovským v pořadu DVTV. Lidé na sociálních sítích teď dali odborníkovi pěkně sežrat to, co v pořadu řekl.

Radim Uzel je přesvědčen o tom, že je sexuální násilí velmi špatná věc a nemělo by se dít. V pořadu však několikrát poukázal na to, že by se ženy měly připravit na to, že jejich akce může vyvolat reakci, kterou si nepřejí. Konkrétně myslel třeba to, že když se žena opije a pozve si cizího muže domů, v podstatě to směřuje k tomu, aby došlo k pohlavnímu styku, i když nedošlo k dohodě.

Ženy si na pokřikování na ulici musí zvyknout

S panem Veselovským se navíc pobavili o tom, že se vždy poplácání po zadku v práci nemá brát jako sexuální obtěžování. "Někdy může poplácání po zadku vést k oteplení vztahů. Poznám, jestli to ženě vadí," vysvětlil gynekolog s tím, že poplácal už desítky sestřiček po hýždích a většinou to mělo dobrý konec. Někdy také ne, což prý pan doktor respektoval, stáhl se a omluvil.

Zároveň přišla lidem některá přirovnání sexuologa směšná. Když došlo na téma, že muži pokřikují na jiné ženy na ulici, v angličtině tzv. cat-calling, přirovnal to k tomu, že si také musel zvyknout potetovanou servírku. "Když na 14letou holku pokřikují na ulici, že má velká prsa, tak na takovéto sexuální obtěžování si musí zvyknout, podobně jako já, když mi nese kávu potetovaná číšnice," upřesnil Uzel.

Ženy mají počítat s tím, že jsou muži zvířata

Někteří roky bojují za to, že nejdůležitější je ve všem souhlas či nesouhlas. I s tím pan Uzel souhlasí. Pokud žena nebo muž, ještě před aktem nebo dokonce při něm, řekne, že už dál nechce, že toho má protějšek nechat, musí to druhá strana respektovat. To podle Uzla závisí hlavně na inteligenci a vychování. Pokud tak druhá strana neučiní, už se jedná o sexuální násilí.

Problém však nastal ve chvíli, kdy Uzel upozornil na fakt, že ženy mají být obezřetnější a ve své knize Sexuální mýty a pověry dokonce zmínil, že si ženy někdy mohou za znásilnění samy kvůli své lehkomyslnosti. Podle sexuologa by měla žena dopředu čekat, že muži jsou "zvířata", jejich pudy bývají velmi silné a žena je může něčím podnítit. "Při námluvách je muž agresivnější, chlap je od přírody zvíře, ženy by s tím měly počítat a dát si pozor," vylíčil Uzel. "Znásilnění tady bylo, je a bude," dodal v závěru sexuolog.

Ledová sprcha a vlna kritiky

Našlo se dost takových, kteří názory pana doktora respektovali a souhlasili s ním. I ti však byli téměř okamžitě zpraženi, jako pan Uzel. "Různé názory. Řekněme, že to na ni pokřikují podobně staří kluci. Pravděpodobné je, že pokud se bude ona vztekat a bude jí to trochu vadit, tím více se to klukům bude líbit ji provokovat," poznamenal jeden z mužů. Dostalo se mu hned odpovědi. "Pokřikují na mě muži, kteří jsou jednou nohou v hrobě a druhou podpíraj stařeckou holí. Je mi patnáct. Zkuste se zamyslet znovu," napsala Sabina. S podobnými zkušenostmi se ozvalo žen mnohem více.

"To je teda obludné přirovnání. Někdo z těch pokřikujících může tu holku znásilnit a děje se to, zatímco číšnice sexuologa Uzla asi nepotetuje. Nemluvě o tom, že znásilnění a potetování někoho je nesmysl nějak poměřovat," píší lidé na sociální sítě. "Některá děvčata si o to vyloženě říkají provokativním chováním a oblečením, jeden neví, kolik jim vlastně je. To ovšem nikomu nedává právo povykovat jak vidlák. Bez ohledu na věk oslovené," poznamenal muž v komentářích.

"Doufám, že teď na pana Uzla budou občas cizí muži vyzývavě pískat a sem tam ho někdo plácne po zadeli. Si musí zvyknout, ne?" kroutila hlavou komentující. "Tady je vidět ta rovnoprávnost mezi mužem a ženou. Žena v létě má jen dvě možnosti. Umírat na vedro nebo slýchávat debilní kecy. A muži si mohou chodit polonazí," poznamenala další. "To nevymyslíš za rok, takovej kec. Uzel už tak deset let nemá dělat nic," vyjádřil se další muž, který s názory sexuologa rozhodně nesouhlasí. Víc lidí se shodlo na tom, že by neměl být gynekolog nikam zván...

Jak to vidíte vy? Souhlasíte s názory pana Uzla, či alespoň s něčím, co říká? Nebo jste úplně proti jeho přesvědčení? Napište nám své postřehy a poznatky do komentářů.

Trápení Alex Mynářové a strach o vážně nemocného syna: Kvůli chronickým zánětům ledvin podstoupil roční léčbu

Související články

Další články

Nejnovější kauzy