Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Vlivný miliardář Martin Ulčák zemřel v 56 letech: Podlehl velmi vážné nemoci

Zdroj: profimedia.cz
Úmrtí
Martin Ulčák, nejvýraznější podnikatel v české polistopadové éře, zemřel v pátek 24. dubna po vážné nemoci. Miliardář, pověstný svými vazbami na špičky politicko-podnikatelského světa, odešel na věčnost ve svých 56 letech. Informoval o tom web Seznam Zprávy.

Velmi vlivný a známý miliardář Martin Ulčák podlehl velmi agresivní rakovině, jak uvedl anonymní blízký přítel. Tento muž se řadil mezi 100 nejbohatších Čechů, a to s necelými dvěma miliardami majetku. Ulčák začal budovat kontaktní síť krátce po revoluci, když po jejím vypuknutí usedl do funkce předsedy Socialistického svazu mládeže.

Podnikatel měl blízko například k Václavu Klausovi nebo například Miloši Zemanovi Ale jejich vztah se zhoršil poté, co Zeman odvrhl svého dlouholetého spolupracovníka a lobbistu Miroslava Šloufa Na jeho pohřbu, který se konal před dvěma lety, pronesl ostřejší smuteční řeč, ve které za to hlavu státu a jeho spolupracovníky odsoudil.

Folková kapela a ovocné sady

Ulčák teprve v březnu oslavil 56. narozeniny. Poslední předseda SSM patřil mezi velmi vlivné muže českého byznysu s přesahem do energetiky, strojírenství nebo těžby uhlí. Dlouhodobě například spolupracuje se spolužáky z VŠE Liborem Chrobokem a Marcelem Belhocinem. Společně kontrolují významného obchodníka s tabákem GECO s obratem bezmála 40 miliard korun.

Jeho hlavní firmou byl E-Invest. Podnikatel nerad mluvil o svém majetku, prý to byl spíše muž z byznysového zákulisí. Nebyl to však jen miliardář a podnikatel, svůj volný čas trávil trampováním, hrál ve folkové kapele a na Moravě budoval ovocné sady.

Šokovaní přátelé

"Jsem z toho v šoku, šlo to strašně rychle. Byla to agresivní rakovina, nemohu tomu uvěřit," vyjádřil své pocity nad smrtí přítele zdroj, který promluvil pro Seznam Zprávy.

Ulčákova smrt šokovala mnoho podnikatelů, kteří se s ním přátelili. Až na několik málo výjimek o rakovině neměli ani tušení. Jedním z nich byl i Tomáš Pitr. "Čím na něho nezapomenu? Strašně hezky vyprávěl o zahradě u svého domu, plánoval, jak jednotlivé stromy porostou a on to rád pozoruje a dohlíží na to," uvedl Pitr pro Seznam Zprávy.

Zemřeli i další vlivní podnikatelé

Letos odešli na věčnost i další dva velmi vlivní podnikatelé. V březnu 2020 zemřel majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek Bylo mu jen 66 let. Magazín Forbes s odkazem na osoby z byznysu uvedl, že Štěpánek spáchal sebevraždu. Důvodem měly být špatné vyhlídky uhelného byznysu a jeho zdravotní potíže.

Tři týdny po Štěpánkovi zemřel Jan Kroužecký - bývalý spolumajitel Sokolovské uhelné. Bylo mu 78 let, podle zdroje magazínu Forbes zemřel přirozenou smrtí.

Související články

Další články