Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Filmový festival Karlovy Vary 2024

Vlastní bydlení je stále více nedostupné

Vlastní bydlení je stále více nedostupné
Zdroj: Dollar Photo Club
bydlení

Realitní a hypotéční trh zažil v poslední době značnou revoluci. Velký nárůst cen nemovitostí a zvyšující se sazby hypoték doslova odstřihly spoustu lidí od vlastního bydlení. I když ceny bytů a domů začínají klesat, stále se neblýská na lepší časy.

Pokud člověk nedisponuje dostatečným množstvím vlastních finančních prostředků, v rámci pořízení nemovitosti má víceméně jedinou možnost. Spolehnout se na hypotéky, které byly ještě do nedávné doby poměrně dostupné. Jenže, pak přišla krize a ta značným způsobem zvýšila úroky. To vše v kombinaci se zdražováním nemovitostí.

Poslední týdny však ceny nemovitostí klesají, ale úroky hypoték zůstávají stále vysoké. Takový fakt vypovídá o jednom. Vlastní bydlení je stále více nedostupné, protože splnit podmínky bankovních domů není příliš jednoduché.

Průměrný plat na hypotéku nestačí

Dostupnost bydlení je negativně ovlivňována nejrůznějšími faktory, které mají ve výsledku víceméně totožný scénář. Žadatel povětšinou nedosáhne na hypotéční úvěr a tím pádem si nemůže pořídit vysněnou nemovitost. I díky tomu roste zájem o podnájmy. A jaké faktory to jsou?

  • Pomalejší růst mezd
  • Stagnace úrokových sazeb hypoték
  • Stále vysoká cena nemovitostí

Stačí, když si na internetu zadáte výpočet hypotéky a velice rychle zjistíte, zda na hypotéční úvěr v odpovídající výši dosáhnete či nikoliv. Problémy mohou mít především lidé žijící ve velkých městech. Pokud byste měli zálusk na byt o velikosti 65 metrů čtverečních, v hlavní metropoli na to potřebujete příjem cca 80 tisíc korun a v Brně o dvacet tisíc méně.

Když se podíváte na výši průměrné mzdy v Česku, asi vám dojde, že hypotéka se stává nedostupným artiklem a nemůže si ji dovolit každý. Jestliže boj o vlastní bydlení nechcete vzdát, musíte se vydat tím správným směrem.

Vlastní bydlení je stále více nedostupné


Srovnání hypoték na internetu

Z výše uvedených řádků jasně vyplývá, že větší šanci mohou mít lidé žijící v menších regionech, kde není cena nemovitostí tak vysoká. Na druhou stranu, i zde bude zapotřebí plat v odpovídající výši. Úvěruschopnost lze zvýšit například spolužadatelem, respektive když o hypotéku žádají manželé.

Jestliže máte mít při žádosti o hypotéku alespoň nějakou šanci, musíte na to jít správně. Je nutné najít si ten nejlevnější hypotéční úvěr vyhovující vašim potřebám. Proto se vyplatí srovnat hypotéky na internetu. K tomu slouží speciální srovnávací portály, které sdružují spoustu úvěrových produktů na jednom místě. To s sebou nese řadu výhod.

  • Úspora drahocenného času
  • Možnost získání výhodné hypotéky
  • Rychlost vyřízení

Tohle je pravděpodobně ta jediná cesta, jak bojovat se stále vysokými úrokovými sazbami. Reálný pokus, jak se dopracovat k vlastnímu bydlení.

Odložíte nákup nemovitosti či nikoliv?

Nabízí se tedy otázka, jestli vyčkat na slibnější vývoj současného trhu nebo se pustit do hledání hypotéky a nemovitosti nyní. Obecně platí, že v posledních několika měsících klesly prodeje nemovitostí zhruba o polovinu. Vliv na to má nejenom jejich cena, ale především stále vysoký úrok hypoték a náročné podmínky pro jejich získání.

Pokud se vám nepodaří dosáhnout na hypotéku v odpovídající výši, existuje ještě jedno řešení, jímž je online půjčka. Nebankovní úvěr, s nímž se pojí hlavně benevolentnější podmínky získání. I tak musíte splnit alespoň to základní.

  • Prokázání totožnosti
  • Pravidelný příjem
  • Bezdlužnost

S pomocí nebankovních půjček lze řešit spíše drobnější rekonstrukce a modernizace obydlí. Výstavbu či nákup nemovitosti je dobré realizovat za přispění klasického hypotéčního úvěru. Pořízení nového domu či bytu je tak individuální záležitostí a záleží na mnoha faktorech, zda se dopracujete k požadovanému výsledku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy