Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Vlastimil Válek náhradou za Adama Vojtěcha? Nenechám se nikým komandovat, říká

Vlastimil Válek
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
EXKLUZIVNĚ

Místopředseda TOP 09, předseda jejich poslaneckého klubu a zároveň také profesor a lékař Vlastimil Válek (61) se má podle  dostupných informací stát novým ministrem zdravotnictví. Redakce eXtra.cz s ním hovořila. Oproti minulým šéfům resortu, kteří podle mnohých sloužili jen zájmům Andreje Babiše, by prý rozhodně nebyl jen poslušná loutka budoucího premiéra.

Vlastimil Válek: Nikdy jsem neřekl ne

Vlastimil Válek by měl podle mnohých nahradit v křesle šéfa zdravotnictví Adama Vojtěcha, odcházejícího do diplomacie. Lékař kupodivu, jak to u politiků nebývá vůbec zvykem, nijak nemlžil a přiznal, že když nabídku dostane, určitě ji přijme.

Mediálním prostorem již létají neoficiální seznamy budoucích členů vlády. Co na to říkáte?

„Popravdě řečeno žádné jsem ještě neviděl. Teď podle koaliční smlouvy probíhají koaliční jednání. Věřím, že premiér Fiala, jak si ho už troufám oslovovat, protože to už je jasné, že sestaví vládu, která bude kvalitní, složená z odborníků, a doufám, že tam budou kvalitní nominanti všech pěti politických stran.“

Pokud byste byl osloven, jestli přijmete post ministra zdravotnictví, jak byste reagoval?

„Kdykoli jsem byl osloven, abych něco dělal, a bylo třeba, abych to dělal, tak jsem nikdy neřekl ne. Vždy jsem se svou práci snažil dělat na maximum.

Bylo to i ve chvíli, když mě před lety oslovil Mirek Kalousek s dotazem, jestli jsem ochoten dělat předsedu našeho poslaneckého klubu. Když jsme si vyjasnili, co to znamená a jestli to fakt dokážu, kývl jsem na to a dělal jsem to nejlíp, jak jsem uměl.

Každý z nás má svou zodpovědnost. Vydavateli také neřeknete ne, když po vás bude chtít, abyste dělal šéfredaktora.“

Co se musí ve zdravotnictví změnit jako první

Co čeká nového ministra zdravotnictví? Co musí nejdřív hasit, co je nejzásadnější?

„To je výborná otázka. Toho ministra to čeká od prvního listopadu, kdy končí Vojtěch. Není mi jasné, kdo tím ministrem bude, premiérem ale bude stále ještě Andrej Babiš. Těžko může být už v té době nová vláda, když Sněmovna se má svolat do třiceti dní. Nedokážu si to jinak technicky představit. A nevím, jaký má momentální předseda vlády plán, když už několik měsíců ví, že skončí Vojtěch.

A co tedy čeká vašeho koaličního ministra zdravotnictví?

„Až bude premiérem pan profesor Petr Fiala a bude jmenovaná jeho vláda, první krok nového ministra zdravotnictví, ať to bude kdokoli, bude to, že musí stabilizovat personálně svůj úřad. Je třeba dát lidem na ministerstvu jistotu a velmi pravděpodobně bude muset některé odbory posílit. Došlo tam k totální devastaci. Například není možné, aby na odboru vzdělávání, který má na starosti všechny atestace a vše kolem toho, byli jen dva, tři lidé. To je nezvladatelné. Akreditace se kvůli tomu zdržují.

Je třeba, aby na ministerstvu byli kvalitní pracovníci. Oni tam také jsou, ale bohužel těch pět nedávných ministrů si tam přivedlo svoje týmy a ty tam dělaly takové změny, že je to až neuvěřitelné.“

Vraťme ČR výrobu léků

Co dál?

„Není například možné, aby v situaci, kdy je digitalizace prioritou řady vlád, náměstek na ministerstvu, který ji má koordinovat a propojit informační systémy nemocnic, což není žádná legrace, tak aby to byl politický náměstek a pod sebou nikoho neměl.

Pak nevím, jak přesně je složený tým, který intenzivně rok připravuje naše předsednictví v Evropské unii, ale jedno z velkých témat je právě zdravotnictví.“

Můžeme něčeho v Evropě docílit?

„Věřím, že ano. Musíme velmi rychle přichystat, co chceme v Evropské unii prezentovat jako naše témata. Za mě jsou to dvě věci. Jednotný přístup a strategie boje s covidem. Ten nemůže zmizet jen v České republice, musí zmizet v celé Evropě. Máme otevřené hranice, takže to jinak nejde. Když nemáte ostrov jako Angličané, musíte to řešit na celém kontinentu, jinak to není možné.

Další věc je léková politika, centrová léčba (biologická léčba – pozn. red.) a změna strategie licenčního práva v Evropě. Myslím, že bychom měli navázat na to, že se tu vyvíjely vakcíny a léky. A kvalitní léky. Měli bychom trvat na tom, že budeme jedno z center, které nejenže objevuje nové molekuly jako profesor Holý, ale je také schopno léky vyrábět.“

Kdyby mě Fiala komandoval, dopadne to zle

Petr Fiala vás asi nebude komandovat a říkat vám „Vlastimile Válku, budeš to dělat takhle a takhle, budeš poslouchat, protože já jsem premiér.“ Nechá vás pracovat.

(směje se) „Nedovedu si to představit. Kdyby si tohle kdokoli troufl prohlásit, pak je otázka, jak bychom to oba přežili. (smích) To by byl první člověk, kterému by se něco takového povedlo říci kromě mé maminky a manželky. Spíš měli ředitelé problém se mnou, než já s nimi.“

Související články

Další články