Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Vlastimil Brodský by dnes oslavil 100 let: Sebevraždu spáchal po návštěvě Horníčka

Oblíbený "Bróďa", který byl proslulý svým černým humorem, trpěl depresemi a měl strach ze smrti a umírání.
Zdroj: Photo © Česká televize
+ Dalších 6 fotografií
VZPOMÍNKA
Vlastimil Brodský patří k legendám českého filmu. Jeden z nejoblíbenějších českých herců má nesmírně dlouhý a bohatý životopis, ve kterém vyčnívá řada slavných rolí. Brodský však také trpěl depresemi a hodně se bál smrti. Svůj život nakonec v jednaosmdesáti letech ukončil sebevraždou.

Vlastimil Brodský přišel na svět v roce 1920 v Ostravě. Už během studií na gymnáziu se ale společně s rodiči přestěhoval do Prahy, což mu poté otevřelo dveře do hereckého světa.

Slavné role Vlastimila Brodského

Brodský se narodil sice do rodiny úředníků, jeho rodiče ale byli ochotníci, a tak měl i on už odmala vztah k herectví. Jako malý se věnoval i tanci, kterým si během studií chvíli i vydělával. V roce 1939 nastoupil do soukromé herecké školy E. F. Buriana, ovšem už o dva roky dříve se objevil ve svém prvním filmu, kterým byl snímek Svět patří nám od Martina Friče.

Další role mu začaly rychle přibývat a z Brodského se stala jedna z hvězd české herecké scény. Objevil se v takových filmech, jako jsou Ostře sledované vlaky, Rozmarné léto, Skřivánci na niti, Světáci, Pan Tau, Noc na Karlštejně či Babí léto, a hrával také v divadle. Stal se jedním z nejčastěji obsazovaných herců české filmové scény a dodnes je dokonce jediným, kdo získal Stříbrného medvěda z festivalu Berlinale, kterého obdržel za film Jakub lhář.

Lásky Vlastimila Brodského

Vlastimil Brodský měl po svém boku také tři osudové ženy. První z nich byla Jiřina Jirásková, kterou si málem vzal. Brodský ale váhal, pár dní před svatbou se vymluvil na úmrtí babičky a ke sňatku už nedošlo. Zato si vzal Boženu Křepelkovou, se kterou měl syna Marka. Jenže Brodský jí byl nevěrný a pár se po několika letech rozvedl.

Poté jeho srdce patřilo Janě Brejchové, která přivedla na svět dceru Terezu Brodskou, ovšem ani tento vztah nevydržel. Brejchová, se kterou byl ženatý téměř 18 let, se totiž během natáčení filmu Noc na Karlštejně zapletla s mladším Jaromírem Hanzlíkem a vztah s Brodským se rozpadl.

Brodský si stěžoval, že trpí depresemi, ovšem jeho kolegové ho často nebrali vážně. Taky se o něm moc dobře vědělo, že ho děsí smrt. A ta nakonec charismatického herce, který byl proslulý svým černým humorem, taky dohnala. „Celý život mluvil o smrti, ale bál se hlavně umírání,“ citoval portál Blesk.cz jeho kamarádku Stellu Zázvorkovou, ke které měl Brodský hodně blízko.

Vlastimil Brodský spáchal sebevraždu

Právě Zázvorková vzala Brodského do nemocnice, kde společně navštívili Miroslava Horníčka, jenž měl za sebou mozkovou příhodu. „Posadili nám ho, ale bylo to zbytečné. S těma vyhaslýma očima to už nebyl on,“ vzpomněla Zázvorková. A v Brodském tato návštěva zanechala zvláštní pocity. „Měla jsem dopředu vědět, že to neunese,“ dodala slavná herečka.

Brodského, kterému bylo už 81 let, pohled na Horníčka vyděsil a sám se začal bát toho, jak by mohl dopadnout on. O tři týdny později pak na své chalupě ve Slunečné spáchal sebevraždu a zastřelil se revolverem.

Pár dní předtím přitom nepopřál k narozeninám Zázvorkové, které den před svou sebevraždou poslal dopis na rozloučenou. „Tak nějak se omlouval, že nebylo v jeho moci jít do velké společnosti. Abych se za to na něj nezlobila a abych ho pochopila. Bylo to zvláštní psaní, dala jsem si to dohromady až potom,“ vzpomínala Zázvorková.

Od smutného odchodu velikána české filmové a divadelní scény uplynulo už více než 19 let. Dnes by přitom legendární „Bróďa“ oslavil kulatou stovku.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy