Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Vlasta Chramostová měla pohřeb v Národním divadle: Rakev odvezli s poctami

Čestná stráž.
Zdroj: profimedia
+ Dalších 24 fotografií
fotogalerie
Česká republika se v pondělí rozloučila se slavnou herečkou Vlastou Chramostovou. Signatářka Charty 77 zemřela ve věku 92 let. Na poslední rozloučení do Národního divadla přišli Karel Schwarzenberg, Jan Hamáček, Linda Rybová, David Prachař či Simona Stašová.

Veřejnost zesnulou herečku Vlastu Chramostovou mohla v budově Národního divadla uctít od 11 hodin. Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka se jednalo o pohřeb se státní poctou. Zaorálek uvedl, že každý pohřeb v budově Národního divadla je pohřeb se státní poctou.

Vlasta Chramostová

České herečka Vlasta Chramostová se narodila 17. listopadu 1926 v Brně. Zemřela 6. října 2019. V letech 1941 až 1945 studovala na Státní konzervatoři v Brně, kterou nacisté zavřeli. Jako totálně nasazená kontrolovala součástky do letadel. Po konci 2. světové války stála u zrodu brněnského Svobodného divadla, poté působila v Městském divadle v Olomouci. Následovali 4 sezony ve Státním divadle v Brně. Na dalších dvacet let spojila svůj umělecký život s pražským Divadlem na Vinohradech.

V roce 1950 se provdala za zapáleného komunistu Miloše Pavlince - šéfa brněnského rozhlasu. Brzy se ale ukázalo, že Pavlinec má u komunistů škraloup a v době procesu se Slánským se stal nepohodlným a loveným. Lovit začala STB i Vlastu Chramostovou. V roce 1957 podepsala spolupráci. Ve spisech byla vedena jako Klára. Chtěla hrát, cestovat, žít a být šťastná. Nikoho nenapráskala, STB sama přiznala, že jim herečka nebyla příliš užitečná. V roce 1962 vstoupila do KSČ, kde vydržela 6 let. Po smrti malého synka Konráda skončila na psychiatrii.

Zachránil ji vztah s kameramanem Stanislavem Milotou. Když mu ale v roce 1968 pomáhala natáčet pražskou okupaci, dostala vyhazov z divadla. V krátké době přišla o syna i divadlo. Opět skončila na psychiatrii. Na tu se vrátila ještě jednou - v roce 1992, když byly na světlo světa vytaženy Cibulkovy seznamy a veřejnost jí nechtěla odpustit spolupráci s STB.

Její hereckou, rozhlasovou i dabingovou kariéru definitivně přerušilo podepsání Charty 77. Poté jí byly všechny umělecké aktivity zakázány. Ona se ale s herectvím odmítla rozloučit a mezi lety 1976 - 1980 pořádala divadelní představení ve svém bytě. Na tzv. Bytovém divadle se podílel i její manžel - kameraman Stanislav Milota a také další umělci té doby, kterým komunisté zakázali vystupovat: dramatik Pavel Kohout, herec Pavel Landovský nebo písničkář Vlasta Třešňák a další. V Bytovém divadle vznikly čtyři inscenace, hrálo se i v bytech v Brně a Olomouci a na Hrádečku u Václava Havla. Vždy ale tajně a jen pro zvané.

Po sametové revoluci se k herectví vrátila. Od roku 1991 byla členkou souboru činohry Národního divadla (své působení v ND ukončila k 31. 12. 2010). V roce 2015 byla uvedena do Síně slávy Národního divadla.

Byla dvakrát nominována na cenu Český lev - za filmy Je třeba zabít Sekala a Kuře melancholik. V roce 1965 byla jmenována zasloužilou umělkyní.

Bývalý prezident Václav Havel jí v roce 1998 udělil Řád T. G. Masaryka III. třídy za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva.

Jedna z nejvýznamnějších českých hereček se narodila jako nejstarší z pěti dětí elektroinženýra Vladimíra Chramosty. Vyrůstala ve vesnici Skryje u Rouchovan, která byla vysídlena a zničena v roce 1976 při stavbě jaderné elektrárny Dukovany. Rouchovany ale zůstaly hluboko v jejím srdci a často se tam vracela.

Byla třikrát vdaná. Prvním manželem byl výše zmiňovaný Miloš Pavlinec, druhým brněnský sochař Konrád Babraj, s nímž měla syna Konráda, který se dožil jen 4 let. Zemřel v důsledku automobilové nehody, kterou způsobila sama Vlasta Chramostová po oslnění sluncem. Nikdy si jeho smrt nepřestala vyčítat. Sama skončila s těžkými poraněními v nemocnici. Jejím posledním manželem byl kameraman Stanislav Milota.

Pro fanoušky byly připraveny kondolenční knihy. Čestnou stráž u rakve držely kolegové zesnulé herečky. Na pohřbu mimo jiné promluvili Zuzana Stivínová, Jan Burian, Dana Němcová či David Prachař.

Politiky reprezentovali šéf ČSSD Jan Hamáček, primátor Zdeněk Hřib, ministr kultury Lubomír Zaorálek či Karel Schwarzenberg (81). Po oznámení úmrtí se strhla veřejná diskuze, zda by měla mít Chramostová podobný pohřeb jako Karel Gott. Nakonec podle představitelů vlády jsou oba pohřby srovnatelné.

Obřad v Národním divadle provázelo promítání fotografií a ukázek z divadelní a filmové práce Vlasty Chramostové. Po obřadu byla rakev vynesena před budovu Národního divadla.

Ze slavných osobností se pohřbu účastnili také Linda Rybová, Simona Stašová, Saša Rašilov, David Matásek, Bolek Polívka, Jiřina Bohdalová či Jiří Štěpnička.

"V jejím jméně je obsaženo vlast, chrám a most. To je dost neuvěřitelné. To byla Vlasta, všechno tohle dohromady," uvedl při smuteční řeči herec David Prachař.

"Nechci pateticky mluvit o tvé oběti. Svou životní roli si přijala svobodně. Mělas odvahu být sama sebou. Děkujeme ti, budeš nám chybět. Bude nám chybět tvé i Standovo umění a humor, vaše přátelství," dodala disidentka Dana Němcová.

Velkolepý obřad v budově divadla zakončila státní hymna. Pak byla rakev vynesena před scénu, kterou Chramostová tolik milovala.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy