Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tomáš Řepka Jasmina Alagič Počasí Dlouhovláska

Nejnovější kauzy

Vlasta Chramostová (92) ze Spalovače mrtvol pláče: Zemřel její muž, kameraman Milota

+ Další fotografie
smrt
Opustil nás kameraman Stanislav Milota. Signatář Charty 77 zemřel na zápal plic v 85 letech.

Bývalý vedoucí kanceláře prezidentského sekretariátu a také manžel herečky Vlasty Chramostové (92) prohrál boj s rakovinou plic. O jeho smrti informoval ČTK mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Stanislav Milota se narodil 9. března 1933. Jeho kariéra započala na Barrandově, kde se učil filmovým laborantem a po vojně se sem i vrátil a získal pozici druhého kameramana. Natočil spousty dokumentárních záběrů a v lednu 1969 natočil pohřeb Jana Palacha. Když byla normalizace propustili ho a se ženou si přivydělával výrobou lamp. K natáčení se již nevrátil, protože přišel o oko. Ale díky materiálům, které natočil koncem 60. let, mělo později premiéru pár jeho filmů.

Vlasta Chramostová (92) si jakožto signatářka Charty 77 kvůli komunistům pořádně nezahrála, dříve se ale výrazně prosadila filmem Spalovač mrtvol. Ten byl zároveň posledním celovečerním filmem, který Milota natočil, a byl to on, kdo trval na tom, že bude černobílý. I díky jim dvěma se tedy tento snímek stal jedním z pokladů české kinematografie.

Skupina Kryštof si vybrala Stanislava a Vlastu do svého klipu „Plán“, jako vyjádření obdivu k jejich vztahu. Píseň popisuje lásku mezi mužem a ženou.

Mohlo by vás zajímat

Další články