Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Vládní koalice má jasno: Zálohované výživné se bude vyplácet dva roky a nepřekročí 3000 korun

Vládní koalice má jasno: Zálohované výživné se bude vyplácet dva roky a nepřekročí 3000 korun
Zdroj: archiv Jany Maláčové
rozhodnuto
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová sdělila novinářům, že se vládní koalice shodla na tom, že zálohované výživné bude stát vyplácet maximálně dva roky a částka nepřekročí tři tisíce. Dále budou muset být splněny všechny potřebné podmínky. Celý systém přijde státní kasu na na 434 milionů korun ročně.

Vládní koalice se shodla na tom, že rodiče, kterým partner neposlal celé stanové výživné po dobu čtyř měsíců, mají nárok na zálohované výživné od státu, ale pouze po dobu dvou let. Splnit musí ale i následující podmínky.

Jedna z podmínek rodiče je, že bude muset podat trestní oznámení na neplacení výživného a návrh na exekuci. Rodič, který splní podmínky však nedostane měsíčně víc než tři tisíce korun měsíčně.

Do sněmovny půjdou tak dva zákony v souvislosti s výživným. Jeden zákon bude o zálohovaném výživném a druhý se bude týkat hlavně rodičů neplatičů. Podle Idnes.cz zálohované výživné přijde stát na zhruba 434 milionů korun ročně.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová sdělila, že před dnešním jednáním celý návrh předělala. V původním návrhu by stát dětem, kterým rodiče neplatí alimenty, poskytoval 15 až 25 procent průměrné mzdy měsíčně podle jejich věku. Současná verze počítá nanejvýš s třemi tisíci korunami měsíčně.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy