Vládní fiasko: Zoufalí senioři si nevědí rady s registrací k očkování, lékaři na telefonu jim nepomůžou
V pátek ráno započalo očkování proti koronaviru. Registrovat se k očkování smí lidé starší 80 let. Problém ale u většiny z nich nastává již v prvním kroku registrace. Mnozí nemají internet, někteří ani příbuzné, a tak zavolají o pomoc člověku, který se stará o jejich zdraví, a to praktickému lékaři, s prosbou, aby je zaregistroval k očkování přes telefon.
Bohužel ale pro osoby starší 80 let přichází nepříjemná odpověď ve smyslu. "Nejde to jinak než přes internet," svěřila se jedna důchodkyně, která nezvládla registraci sama a touto odpovědí byla zahnána do kouta.
Co na to praktický lékař?
Redakce eXtra.cz se praktické lékařky zeptala na názor k systému registrace, který ihned vyzkoušela. "Ten systém je nastavený dobře a funguje," vysvětluje. "Jedná se o systém podobný například internetovému bankovnictví, tedy nic složitého.
Jediný nedomyšlený detail je v tom, že někteří senioři vůbec nedisponují připojením k internetu či nevlastní počítač. Když už mají potřebné vybavení, neumí na internetu pracovat tak dobře," svěřuje se lékařka.
"Jedna věc je odeslat e-mail, druhá věc je registrace do nějakého systému. Na pomoc tak musí přispěchat soused či rodinný příslušník, což ale může znamenat porušení vládních nařízení," vysvětluje praktická lékařka, která očkování a českému zdravotnictví věří. "Senior se může dostavit do ordinace a my mu pomůžeme, jsme na to zvyklí," dodává, avšak po telefonu zájemce o očkování lékař nemůže do systému zaregistrovat.
Kolaps systému jako další komplikace
Kapacita zadaných termínů pro očkování proti covidu-19 je podle webu systému po více než hodině vyčerpaná, je ale možné se dál k očkování registrovat. Za první hodinu se registrovalo k očkování proti covidu-19 podle informací na Twitteru Chytré karantény přes 44 000 lidí. Termín očkování si zarezervovalo 2000 z nich.