Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jolanda Ivana Gottová Peče celá země Mandrage

Nejnovější kauzy

Vladimír Remek slaví 70. narozeniny: Co dnes dělá náš první československý kosmonaut?

Slavný československý kosmonaut Vladimír Remek dnes slaví kulatiny.
Zdroj: facebook.com
+ Další 2 fotografie
Když se 2. března 1978 vydal vojenský letec Vladimír Remek z Bajkonuru do vesmíru, byl to pro Československo nevídaný úspěch. Rodák z Českých Budějovic a legenda české kosmonautiky slaví významné životní jubileum - 70. narozeniny. Jaká byla jeho hvězdná cesta a co dělá dnes?

Vladimír Remek je zatím prvním a také jediným československým kosmonautem, který zažil téměř osmidenní pobyt v kosmu. Jaký je jeho příběh a co dnes dělá?

Remek se narodil v Českých Budějovicích do rodiny generála československého vojenského letectva. Otec byl Slovák, matka Češka. V Budějovicích vychodil devítiletku a následně se s rodiči stěhoval do Brna. Tam začal navštěvovat Klub mladých astronomů, který podporoval a prohluboval jeho záliby. Nakonec se vydal v otcových šlépějích – stal se pilotem a v sedmdesátých letech studoval v Moskvě na Vojenské letecké akademii J. A. Gagarina.

V době, kdy se začal rozjíždět program Interkosmos a Sovětský svaz nabídl svým satelitním státům vypuštění kosmonautů, začal se Remek v Hvězdném městečku připravovat na svou velkou životní příležitost. O tom, že jej čeká vesmírná cesta, se dozvěděl doslova za pět minut dvanáct. „Dozvěděl jsem se to v neděli, bylo to asi čtyři dny před startem. Do kosmické lodi muselo být montováno zařízení – individuální křesla a další vybavení. Oficiálně to potvrdilo zasedání státní komise, které bylo v předvečer startu, asi 24 hodin před startem,“ nechal se slyšet kosmonaut.

Na oběžnou dráhu se vydal 2. března 1978 z Bajkonuru v Sojuzu 28 společně s plukovníkem A­lexejem Gubarevem. Celá událost byla mohutně využívána tehdejší propagandou, která let prezentovala jako vzorový příklad přátelství Sovětského svazu a Československa. Remek bohužel patřil ke kosmonautům, kteří hlavně v počátcích letu trpěli nevolností způsobenou nezvykem organismu na stav beztíže, nepříjemnosti ale nakonec překonal. „Byl to jeden z mých největších a nejpozitivnějších životních zážitků,“ uvedl kdysi. Ve vesmíru prožil 7 dní, 22 hodin a 17 minut.

Remek po letu sloužil ve vojenském ústavu, také byl zástupcem ČZ Strakonice v Rusku. Dva roky působil jako obchodní rada na českém velvyslanectví v Moskvě, poté byl mezi roky 2004 až 2013 poslancem Evropského parlamentu za KSČM a 31. ledna 2018 ukončil svůj post velvyslance v Rusku a odešel do důchodu.

Mohlo by vás zajímat

Další články