Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Na dovolenou už můžeme: Vláda zrušila mimořádné opatření o zákazu volného pohybu osob

Na dovolenou už můžeme: Vláda zrušila mimořádné opatření o zákazu volného pohybu osob
Zdroj: reprofoto
+ Dalších 7 fotografií
konec omezení
Po mimořádném zasedání vlády vystoupili na tiskové konferenci pouze ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a jeho náměstek Roman Prymula. Adam Vojtěch uvedl, že se ruší mimořádné opatření o zákazu volného pohybu osob s platností od pátku 24. dubna. Zároveň ministerstvo zdravotnictví podá kasační stížnost proti dnešnímu rozhodnutí soudu o zrušení čtyř opatření.

Podle Vojtěcha epidemiologická situace v Česku umožňuje uvolnění restrikcí, proto dojde od pátku 24. dubna ke zrušení mimořádného opatření o volném pohybu osob.

Na dovolenou už můžeme

Znamená to také, že bude opět možné cestovat do zahraničí. "Při návratu bude nutný negativní test nebo karanténa," uvedl ministr. "Pendleři budou moci překračovat hranice každý den, když se každých 14 dní prokážou negativním testem na koronavirus," upřesnil ještě ministr. Od pátku 24. dubna si spolu bude rovněž moci vyjít skupina deseti lidí. Dosud mohli lidé chodit jen po dvojici, ve více, jen když žijí ve společné domácnosti.

Prodloužení nouzového stavu

Ministerstvo zdravotnictví předložilo také návrh, který ukončuje nákupy ochranných prostředků. "Vzhledem k situaci už není potřeba nakupovat. Nákupy ochranných pomůcek se ukončí k 30. dubnu," prohlásil Vojtěch.

Během jednání se také vláda dohodla, že Sněmovnu v pátek požádá o prodloužení nouzového stavu až do 25. května. Novinkám to řekl ministr vnitra Jan Hamáček.

Stížnost na soud a vysokoškoláci v učebnách

Adam Vojtěch zároveň na tiskové konferenci uvedl, že ministerstvo zdravotnictví podá kasační stížnost proti rozhodnutí soudu o zrušení čtyř opatření MZ, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby v provozovnách.

Vláda se také shodla na tom, že od pondělí 27. dubna se otevřou vysoké školy pro všechny studenty a nejen pro poslední ročníky.

Vláda se ve čtvrtek také rozhodla zmrazit ceny nájmů.

Babiš opět chyběl

Na otázku jednoho z novinářů, proč na tak zásadní tiskové konferenci není premiér, Vojtěch odpověděl, že neví, kde předseda vlády je. "Pokud jde o pana premiéra, tak na to, proč tu není, se musíte zeptat jeho. Byl přítomen v rámci telekonference na vládě a nedokážu odpovědět na to, proč tu není. Ale pověřil mě, abych vás seznámil se závěry, jelikož jsou primárně z mého resortu," prohlásil Vojtěch.

Andrej Babiš na tiskové konferenci vlády nevystoupil už skoro tři týdny.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy