Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Vláda se znovu sejde ve čtvrtek, na zpřísnění opatření proti covidu se neshodla

Vláda se  na zpřísnění opatření proti covidu se neshodla
Zdroj: profimedia
News

Vláda v demisi se bude muset znovu sejít ve čtvrtek. Ani po tříhodinovém jednání se na zpřísnění proticovidových opatření neshodla. Premiér Andrej Babiš to uvedl na tiskové konferenci. Aktuálně je totiž ve hře více scénářů.

Váda se neshodla

Vláda v demisi se dnes večer po tříhodinovém jednání nedohodla na zpřísnění proticovidových opatření. Na tiskové konferenci to řekl premiér Andrej Babiš. Zvažuje se podle něj více možností, mezi nimi ukončení uznávání antigenních testů jako covidového certifikátu, ale i takzvaný bavorský model, kde se neuznává žádný typ testů, nebo rakouský, kde se omezuje neočkovaným i volný pohyb. Vláda se znovu sejde ve čtvrtek, ministerstvo zdravotnictví má předložit rozpracované varianty.

Původně ministr zdravotnictví Adam Vojtěch avizoval, že po dohodě s poradním týmem koalic Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a PirSTAN navrhne jen zrušení antigenních testů. "Vedla se debata v tom směru, jestli je to vzhledem k epidemické situaci dostatečné," řekl po jednání vlády.

S AntiCovid týmem Babiš znovu jednat nechce

Premiér doplnil, že na čtvrtek ráno svolá Radu vlády pro zdravotní rizika. Jednat s AntiCovid týmem ale znovu nechce. Podle něj jsou jeho odborníci, například vakcinolog Roman Chlíbek, i v radě vlády. "Bez ohledu na to, co nám řekne AntiCovid tým, my to musíme udělat. Je to naše zodpovědnost," dodal Babiš. Podle Vojtěcha je otázkou, jestli s opatřeními čekat na soulad s nastupující vládou, ale debata se ještě povede.

Do čtvrtka musí podle něj ministerstvo podrobně rozpracovat tři předložené varianty. V Rakousku mají neočkovaní podle Babiše možnost si jen chodit do lékárny nebo do obchodů, v Bavorsku mají zachovaný volný pohyb. "Ministerstvo zdravotnictví musí zanalyzovat hlavně různé právní aspekty," dodal Babiš. Podle něj jsou i legislativní názory, že na takzvaný rakouský model by nestačil pandemický zákon, ale byl potřeba nouzový stav.

Cílem všech opatření je podle Vojtěcha zvýšení proočkovanosti populace. V současné době je očkovaných 59,9 procenta populace ČR a zhruba 68 procent lidí nad 12 let, pro které je teď vakcína schválená. Podle Vojtěcha je stále 1,5 milionu neočkovaných lidí ve věku 19 až 65 let.

Situace v nemocnicích sice není podle Babiše tak dramatická jako vloni, ale označil ji za velice vážnou. "Na JIPkách je dramatický počet hlavně nenaočkovaných, ti jsou ohrožení na životě," uvedl. Podle dat o nákazáchje na JIP v listopadu 64 procent lidí neočkovaných. "Nerostou nám naštěstí zatím těžké případy tak exponenciálně jako počty pozitivních. Očkování nám chrání jednotky intenzivní péče před větším zahlcením," dodal. Nyní je hospitalizovaných 3800, z nich 572 leží na JIP.

Související články

Další články