Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Vláda se u kormidla sotva ohřála a už se na ni valí skandály: Honzíkova cesta a firmy na Kypru

Vládní skandály: Fialovi nejvíc zatápí Starostové
Zdroj: Profimedia
Skandály

Vláda získala důvěru teprve ve čtvrtek, už nyní má ale za sebou řadu skandálů. Nelze se tak divit, že i samotný Petr Fiala ve Sněmovně prohlásil, že už ho to se*e. Sice se to týkalo nesmyslně dlouhé schůze, premiér si to ale jistě musí říkat i k neustále se množícím problémům nové vlády. Vždyť je u kormidla sotva chvilku a už nasekala tři velké skandály.

Financování STAN

Média v posledních týdnech upozorňovala na to, že STAN dostal peníze od firem ovládaných společnostmi z Kypru. Další údajně pocházely od firmy s trestně stíhaným spolumajitelem. Na sponzorské dary přicházející v posledních měsících na transparentní účet STAN upozornila v polovině prosince Mladá fronta DNES. Podle listu šlo o částky 100 000 až 200 000 korun. Posílaly je podle deníku firmy, které ovládají stejní lidé, respektive společnosti, které ovládají firmy z Kypru nebo v minulosti kyperské firmy založily.

Server Seznam Zprávy ve čtvrtek napsal, že spolumajitel firem, které hnutí STAN darovaly několik milionů korun, je trestně stíhaný v daňové kauze. Podle serveru jsou sponzorské firmy jako WEEE, REMA Systém, DBK management či East Building manažersky a akcionářsky propojené. Ekonomický deník v dubnu 2019 napsal, že policie obvinila společnost REMA Systém a další právnické subjekty, ale také jejich majitele, z daňového úniku, který vznikl prostřednictvím předražené reklamy. Následně státní zástupci stíhání některých obviněných zrušili, nadále ale některé subjekty se stíhají, ověřily Seznam Zprávy u zdroje z vedení policie. Vít Rakušan přijetí darů hájí tím, že o trestním stíhání některých sponzorů vedení hnutí nevědělo.

Farského studia

A zase ti Starostové! Jan Farský tento týden oznámil, že uspěl u Fulbrightovy komise s projektem, který se zabývá možností transformace 250 let amerického federalismu do plánu pro příští čtvrtstoletí Evropské unie. Kvůli půlroční stáži na univerzitě v Oregonu se vzdal postu šéfa sněmovního klubu STAN, poslanecký mandát si však ponechá. Přislíbil, že se i ze stáže vrátí na případná klíčová sněmovní hlasování. Zkušenosti z USA poté chce zúročit ve své poslanecké práci.

Opozice, někteří koaliční politici a především část voličů ale pro Farského nemají pochopení. Farský si totiž ponechává dobře placený post poslance, za který mu měsíčně přistane na účet přibližně 90 tisíc korun. Tento plat sice Farský přislíbil věnovat neziskovkám, dokud bude studovat v zahraničí, i tak ale prakticky zbytečně zabírá jednu poslaneckou pozici. Nelze se tak divit, že to někdo vnímá jako podvod na voliče.

Pracovní karanténa

Jestli si někdo sliboval od nové vlády a zejména od ministra zdravotnictví lepší a jasnější komunikaci, Vlastimil Válek ho vyvedl z omylu pracovní karanténou. Že doteď nerozumíte tomu, o co vlastně jde a jak bude fungovat? To ani zdravotníci, přitom jich a sociální služby by se to mělo týkat.

Smyslem pracovní karantény má být udržení fungování státu i v případě, kdy by se mezi zaměstnanci kritické infrastruktury ve větší míře rozšířila varianta covidu-19 omikron. Lidé z vybraných profesí, kterým by při testování v práci vyšel pozitivně antigenní test, by mohli pracovat i nadále. Pokud by se u člověka nákaza potvrdila i PCR testem, do práce by podle Víta Rakušana už nedocházel. Jak tohle může fungovat v praxi třeba u lékařů, je ale jen těžko představitelné.

Související články

Další články