Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Vláda se bojí covidu a přitvrzuje: Změny se týkají hlavně cestování

Vláda se bojí covidu a přitvrzuje: Změny se týkají hlavně cestování
Zdroj: Profimedia
Koronavirus

Jedna dávka očkování proti covidu-19 už nebude stačit pro prokázání bezinfekčnosti, dostatečné budou až dva týdny po druhé dávce. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že změna začne platit od pátku 9. července.

"Určitě se to projeví ve všech opatřeních týkajících se návštěv restaurací, koncertů, služeb a dalších míst. Všichni, kdo mají dvě dávky, budou považovaní za chráněné. Ostatní se budou muset nechat testovat," uvedl ministr Adam Vojtěch.

Na dokumentech o očkování už nově nebude dosavadní údaj, že platí devět měsíců. Zatím podle Vojtěcha nebylo rozhodnuto o přeočkování, platit tak bude neomezeně.

Zákazy nebudou

Velké změny se týkají především cestování. Do takzvaných černých zemí s extrémní mírou rizika nákazy koronavirem na mapě cestovatele nově nebudou mít lidé zakázáno jet, bude ale platit důrazné nedoporučení cesty. Vláda mezi tyto země zatím nezařadila Velkou Británii. Situaci vyhodnotí příští týden, pokud se nezlepší, bude mezi černými zeměmi od pondělí 12. července.

Ode dneška se na seznam zemí s extrémním rizikem nákazy ke 14 státům přidaly Rusko, Paraguay a Namibie, od 5. července přibude také Tunisko. Opatření zatím platí do konce července. Dosavadní nařízení zakazovalo všem občanům České republiky a cizincům s bydlištěm na území Česka vstup do daných zemí. Zákaz neplatil jen pro občany zmíněných států nebo pro cesty, které nesnesou odkladu a byly předem oznámeny ministerstvu zahraničí.

Povinné testy

Při návratu do České republiky ze všech zemí bude potřeba test. Zaměstnavatelé současně nesmějí vpustit na pracoviště po návratu ze zahraniční dovolené lidi bez negativního testu, řekl po zasedání kabinetu novinářům ministr zdravotnictví Vojtěch. Oproti původním plánům se povinnost testovat nebude týkat návratů po cestě po Česku, podle Vojtěcha to odmítla Legislativní rada vlády.

"Zavádíme systém, že když člověk přijede z jakékoliv země, musí být otestován," řekl Vojtěch. Dál platí, že režim bude odlišný v případě návratů podle míry rizika, kterou dané zemi úřady přiřadily. "Zaměstnance, kteří byli v zahraničí, považujeme za největší riziko. Uvažovali jsme o testování každého, kdo byl nepřítomný v práci, ze strany Legislativní rady vlády to bylo posouzeno, že to možné není," dodal. Plán má bránit nekontrolovanému šíření varianty covidu-19 delta.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy