Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Vláda schválila změnu bodového systému: Za telefonování za jízdy dostanete 4

Vláda schválila změnu bodového systému: Za telefonování za jízdy dostanete 4
Zdroj: Pixabay
+ Další fotografie
Novela
S pondělním šokem o znovuzavedení plošného nošení roušek přišla i změna bodového systému. Za dopravní přestupky budou moci policisté či úřady ukládat dva, čtyři nebo šest bodů. V pondělí tento návrh schválila vláda. Systém by měl platit od roku 2022.

"Zvýšené postihy pro řidiče za alkohol, nedovolený vjezd na železniční přejezd, ujetí od nehody. Mírnější postihy za parkování, světla, překročení rychlosti do 10 km/hod. Vláda právě přijala bodový zákon," informoval na Twitteru Havlíček. Nový bodový systém bude přísnější než ten dosavadní. Za závažné přestupky budou hrozit až tři roky zákazu řízení, dosud šlo jen o dva roky.

"Za ty horší přestupky – projetí na červenou, ale zejména vjezd na železniční přejezd, ujetí od místa nehody nebo alkohol za volantem – se zpřísňuje trest, a to zejména peněžitý. Naopak u banálních přestupků typu špatné parkování, nerozsvícená světla se nejen ustupuje úplně od udělování bodů, ale současně se i snižuje hranice pokut," prozradil podle Novinek Havlíček ještě před jednáním vlády.

Změny v pokutách i udělení bodů

Například za nepovolené vjetí na železniční přejezd můžete dostat místo 5 tisíc korun až 25 tisíc korun pokutu. Za telefonování za jízdy se zvyšuje trest ze dvou na čtyři body. U některých ne tak závažných přestupků se sankce naopak sníží.

Ministerstvo dopravy původně přišlo s jen dvěma sazbami, což se však nelíbilo dalším resortům, úřadům a veřejnosti - nakonec zůstala i dvoubodová hranice, která se využívá například u překročení rychlosti o více než 10 kilometrů za hodinu a méně než 20 kilometr za hodinu v obci a 30 km/h mimo obec.

Platnost novely už za dva roky, přijdou další úpravy

Co je stejné - pokud řidič dosáhne 12 bodů, bude mu odebráno řidičské oprávnění. Udělení bodů bude záviset na závažnosti přestupků. Návrhem se bude zabývat Sněmovna. V platnost by měla být novela uvedena v roce 2022.

Přišli také s dalšími novinkami. Například mladí řidiči budou mít místo 12 bodů jen šest. Bude to pro ně prý takový "klidový režim", jak sdělil sám Havlíček. Po 24 měsících pro ně bude platit, stejně jako pro ostatní, 12 bodů. Nejde tu o věk, ale čerstvý řidičský průkaz.

Novela také upraví rychlost na vybraných úsecích dálnic, nebude to tedy změna pro všechny. Lidé tam budou moci jezdit až 140 kilometrů v hodině místo 130. "Bude se to jednat hlavně moderních úseků dálnic s ohledem na bezpečnost řidičů," prozradil Havlíček. O jaké úseky dálnic půjde ministerstvo teprve upřesní.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy