Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Vláda schválila semafor a zrušila roušky na koupalištích: Kam můžeme vycestovat?

Vláda schválila semafor a zrušila roušky na koupalištích: Kam můžeme vycestovat?
Zdroj: reprofoto ČT24
+ Další fotografie
Jednání vlády
V pondělí opět zasedla vláda, aby projednala situaci spjatou s koronavirem. Hlavním tématem byl systém semafor, který předložil ministr zahraničí Tomáš Petříček. Vláda dala semaforu zelenou. Od 15. června se tedy budeme moci bez omezení podívat do zemí v zelené zóně. Co dalšího vláda schválila a zrušila?

Na pondělním jednání se znovu sešla vláda, kde zúčastnění projednávali vývoj koronavirové situace. Hlavním tématem dnešní schůze byl systém semafor. Vláda se shodla, že bychom se podle programu měli řídit.

Semafor

Systém semafor bude platit od 15. června. Podle mapy semaforu, na kterou se můžete podívat ve fotogalerii, zjistíte, kam můžeme vycestovat bez omezení a naopak, kam nemůžeme vůbec.

Státy jsou rozděleny do tří kategorií - zelená, žlutá a červená. Do zelených zemí můžeme vycestovat bez omezení, aniž bychom museli mít negativní test na koronavirus či museli po překročení hranic strávit 14 dnů v karanténě. V zelené kategorii je například Německo, Slovinsko, Chorvatsko nebo Řecko.

Semafor představil vládě ministr zahraničí Tomáš Petříček

Další změny

Krom semaforu se vláda dohodla, že zruší nošení roušek na koupalištích. "Rušíme povinnost mít roušky jak na přírodních, tak umělých koupalištích," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch Jinde jsou roušky nadále povinné. Znovu bude možné si při nakupování zkoušet oblečení. Omezení platná pro restaurační zahrádky se ruší.

Další vlna rozvolnění má přijít 8. června. "Od 8. června rušíme opatření, které mělo za cíl pravidelně testovat pracovníky sociálních služeb," zaznělo po jednání vlády. Dále se navyšuje limit účastníků hromadných akcí na 500 lidí. Stejná pravidla platí i pro divadla, která se nově zbavují povinnosti obsazovat pouze každou druhou řadu a vynechávat mezi diváky volná místa.

Vojtěch zmínil, že vláda plánuje zrušit omezený počet návštěvníků zoologických zahrad úplně od 15. června.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy