Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Vláda schválila schodek 500 miliard. Odložilo se i podání daňového přiznání

Vláda schválila schodek 500 miliard. Odložilo se i podání daňového přiznání
Zdroj: archiv Alena Schillerová
+ Další 4 fotografie
jednání vlády
Po pondělním jednání vlády byl zvýšen schodek státního rozpočtu na 500 miliard korun, což teď bude muset schválit Sněmovna. Vláda letos počítala jen se 40 miliardami, což se kvůli koronaviru muselo změnit. Bylo odloženo podání daňových přiznání a z rozpočtové rezervy se uvolní několik miliard korun. Peníze půjdou například do škol a školek a na boj se suchem.

Lhůta pro podání daňového přiznání se odsouvá z 1. července na 18. srpna. Veškeré sankce i poplatky s tím spojené se posouvají s lhůtou podání. Rozhodla o tom Alena Schillerová

Schodek stoupne na 500 miliard

Schodek státního rozpočtu se řeší už potřetí a vždy byl navýšen. Z původních 40 miliard se navýšil dvakrát na 300 miliard a 8. června na 500 miliard. Rozhodlo se také o vyplácení příspěvků na náhrady mezd lidem, kteří sou v karanténě, nebo firmám, kde bylo nařízeno uzavření provozu až do konce srpna. Byl tak prodloužen program Antivirus a lidé se nebudou muset bát o práci.

"Sice už se vracíme do normálu, některá omezení ale stále trvají, a některé podniky kvůli tomu stagnují. Proto chceme zaměstnavatele dál podržet a prodlužujeme kompenzaci náhrad mezd do konce srpna," radovala se ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na sociálních sítích.

Uvolňování miliard z rozpočtové rezervy

Vláda navíc uvolnila jednu miliardu korun z rozpočtové rezervy. Peníze budou využity na boj se suchem a na snížení negativních dopadů změn klimatu. Díky penězům se budou moci vystavět vodovody a kanalizace, půjdou také do budování závlah a protipovodňových opatření.

A například na opravu škol a školek vláda dá obcím do 3000 obyvatel 3,1 miliardy z rozpočtové rezervy, původně to bylo jen 300 milionů. Obce navíc od vlády získají 1200 korun na osobu. Dělá to něco přes 12 miliard korun, návrh musí projít sněmovnou.

Půjčka od CEB na zdravotnictví

Česká republika bude moci přijmout půjčku od Rozvojové banky Rady Evropy. Jedná se o zhruba 8 miliard korun. "Vláda ji případně použije i na nákup ochranných pomůcek, které jsme už uskutečnili," uvedla Schillerová. Vláda přijme půjčku pouze za podmínky, že náklady spojené s úvěrem budou výhodnější, než kdyby například prodali státní dluhopisy. Půjčka má soužit k financování zdravotnických výdajů v boji s koronavirem.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy