Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Vláda rozhoduje o prodloužení nouzového stavu: Podpoříme, až vrátíte děti do škol!

Vláda rozhoduje o prodloužení nouzového stavu: Podpoříme, až vrátíte děti do škol!
Zdroj: archiv
koronavirus v česku
Kvůli vývoji epidemie koronaviru bude vláda muset Sněmovnu opět požádat o prodloužení nouzového stavu, uvedl vicepremiér Jan Hamáček (42). Novinářům řekl, že požádal ministra zdravotnictví Jana Blatného (50), aby do připravované tabulky protiepidemických opatření doplnil, zda daná opatření nouzový stav vyžadují. Jaroslav Faltýnek (58) uvedl, že Sněmovna o prodloužení stavu nouze s největší pravděpodobností rozhodne ve čtvrtek 19. listopadu. Lidovci se ovšem nechali slyšet, že případné prodloužení nouzového stavu podpoří jen tehdy, pokud se děti v dalších týdnech vrátí do škol.

Tabulku Blatný plánuje představit do konce týdne. V pátek ji projedná Rada vlády pro zdravotní rizika, řekl Hamáček. Zatím nouzový stav platí do 20. listopadu. Už dříve Jan Hamáček uvedl, že nouzový stav může trvat až do Vánoc.

Epidemická situace bude podle něj vyžadovat i po 20. listopadu platnost restrikcí vyhlášených na základě nouzového stavu, mezi které patří například uzavření části obchodů nebo omezení provozu škol. I premiér Andrej Babiš (ANO) po prvním prodloužení nouzového stavu řekl, že podle expertů nebude jeho trvání do 20. listopadu, tedy příštího pátku, stačit.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové je ve vládě na nutnosti prodloužení nouzového stavu shoda. Očekává, že věc kabinet projedná na nejbližším zasedání v pátek, nebo v pondělí.

Lidovci prodloužení nouzového stavu podmiňují návratem alespoň části dětí do škol. "Pokud se děti z 1. a 2. třídy základních škol a absolventské ročníky včetně 9. třídy nevrátí 23. listopadu do školy, KDU-ČSL nepodpoří jakékoli prodloužení nouzového stavu. Prostě takto to dál nejde," uvedl na twitteru bývalý předseda lidovců Marek Výborný.

"Nemůžeme si dovolit prohlubovat deficit ve vzdělání. Je to hazard s budoucností. Pořád věřím, že ambicí ČR je mít vzdělané obyvatelstvo a transformovat naši pověst montovny na mozkovnu Evropy. Distanční výuka nemůže nahradit prezenční," doplnil Jurečku jeho stranický kolega Marek Výborný.

"Veřejně říkáme, že je potřeba situaci znovu vyhodnotit a připravit plán. Všichni si zaslouží jednoznačně vědět, kdy a jak se budou děti vracet zpět do škol. Ta doba, po kterou se děti učí z domova, je už neúnosně dlouhá. V zahraničí vidíme daleko větší vůli zachovat alespoň v nějakých mezích prezenční výuku. U nás bychom se měli zachovat stejně," dodal Jurečka.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy